Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od września nowa lista refundacyjna. Są na niej nowości

Leczenie pacjentek z nawrotowym lub zaawansowanym rakiem endometrium i leczenie pacjentów po odrzuceniu przeszczepu szpiku – to nowe programy lekowe, które znalazły się w projekcie listy refundacyjnej na wrzesień.

Nowościami na liście refundacyjnej są programy lekowe dla kobiet z nawrotowym lub zaawansowanym rakiem endometrium i dla pacjentów z chorobą przeciwko gospodarzowi, czyli po odrzuceniu przeszczepu szpiku.

Nową, refundowaną substancją czynną będzie selpercetynib, podawany chorym z rakiem rdzeniastym tarczycy.

W nowych wskazaniach onkologicznych znalazła się też informacja o finansowaniu leku w leczeniu chorych na raka przełyku, połączenia żołądkowo-przełykowego i żołądka. Do tej pory preparat był refundowany w terapii chorych na zaawansowanego raka jelita grubego.

Ministerstwo wprowadziło też zmiany w refundacji leczenia pacjentów, m.in. z rakiem nerki i chorych na chłoniaki b-komórkowe.

W kwestii refundacji aptecznej Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że nowy, dwuskładnikowy produkt leczniczy w postaci proszku do inhalacji będzie refundowany w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i astmy. Preparat zawiera dipropionian beklometazonu i formoterol fumaranu dwuwodnego.

Resort zdrowia poinformował, że od początku 2023 r, finansowaniem ze środków publicznych zostanie objętych 113 nowych cząsteczko–wskazań, w tym 60 onkologicznych, 53 nieonkologiczne i 34 przeciwko chorobom rzadkim.

Autorka: A. Zbieg (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w leki, ministerstwo zdrowia
Do szpitala w Giżycku trafiły dodatkowe pieniądze. Zasłużeni pracownicy odebrali medale

Szpital w Giżycku odwiedził wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak mówił placówka cały czas prężnie się rozwija, dlatego trafiają tu dodatkowe pieniądze. Zdaniem Waldemara Kraski, to ważny...

Zamknij
RadioOlsztynTV