Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od soboty można składać PIT. Sprawdź, jakie zmiany nastąpiły w rozliczeniu podatku

Fot. fotolia.pl

Rusza akcja PIT. Od soboty 15 lutego będzie można składać rozliczenia podatkowe za rok 2019.

Od soboty 15 lutego można składać PIT-y drogą elektroniczną. PIT-y papierowe teoretycznie będą przyjmowane od poniedziałku 17 lutego – ale jeśli ktoś przyniósł go wcześniej, to też został obsłużony, przy czym jako datę przyjęcia dokumentu wpisywano 15 lutego.

Najważniejsza zmiana, jaka w ubiegłym roku zaszła w podatku PIT, to obniżenie pierwszej stawki z 18 do 17 procent. Nastąpiło to w październiku.

Będziemy wpłacali mniejszy podatek, w związku większość osób, które złożą zeznania, będą miały kwoty do zwrotu lub zmniejszone zobowiązania do zapłaty

– przewiduje Agata Budzińska z Urzędu Skarbowego w Olsztynie.

Ubiegły rok przyniósł także zniesienie podatku PIT dla osób do 26 roku życia. Ta zmiana nastąpiła w sierpniu. Jeśli pracodawcy tych osób jej nie uwzględnili, to teraz młodzi pracownicy otrzymają zwrot podatku. W roku 2019 pojawiła się także nowa ulga, którą można uwzględnić w zeznaniu – to ulga na wydatki związane z termomodernizacją.

Urzędnicy zwracają uwagę na rachunki bankowe. Jeśli ktoś ma zwrot podatku, a zmienił konto w banku, to w zeznaniu musi podać numer nowego konta i koniecznie nazwisko posiadacza i ewentualnych współposiadaczy. Druga istotna kwestia – w styczniu zaczęły funkcjonować tzw. mikrorachunki podatkowe, ale ich używamy wyłącznie do wpłacania podatków. Zwroty podatkowe będą przysyłane na nasze osobiste konta.

Choć oficjalny termin rozpoczęcia akcji PIT to 15 lutego, to podatnicy przychodzili już wcześniej.

Przychodziło wiele starszych osób, które pytały o dokładne zasady dotyczące rozliczenia ulgi rehabilitacyjnej

– informuje Mariusz Pszenny z Urzędu Skarbowego w Olsztynie. Niektórzy przychodzili też po prostu po formularze, by spokojnie wypełnić je w domu, bo cały czas wiele osób woli rozliczyć się w formie papierowej.

Choć tu najczęściej zdarzają się błędy. Są od lat te same: brak podpisu, brak jakiegoś załącznika, czy błędy matematyczne

– mówi Mariusz Pszenny.

Urzędnicy przypominają, że dobrą metodą na uniknięcie błędów jest złożenie zeznania drogą elektroniczną. Najwygodniejszą formą jest usługa Twój e-PIT, czyli elektroniczny PIT-37 i PIT-38 automatycznie wypełniony przez administrację skarbową, dostępny na ministerialnym portalu podatki.gov.pl. W tym roku system ma lepiej niż w ubiegłym uwzględniać ulgi podatkowe. A jeśli ktoś nie jest pewien, jak z niego skorzystać, to od poniedziałku np. w urzędzie skarbowym w Olsztynie będą działały specjalne stanowiska, przy których będzie można uzyskać pomoc.

Na rozliczenie się z fiskusem mamy czas do końca kwietnia.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rozliczenie, PIT, Urząd Skarbowy, podatek, mikrorachunek, Agata Budzińska
Bliższe spotkania – 12.02.2020

1% podatku dla Warmii i Mazur, wirusy – skąd skłonność do paniki oraz wczesny powrót ptaków to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiali Izabela...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV