Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od soboty dodatkowe obostrzenia na terenie dwóch powiatów na Warmii i Mazurach. Czy ograniczeniami zostanie objęty kolejny?

Powiat nidzicki i powiat działdowski znalazły się w tzw. żółtej strefie. Na mapie regionu pojawił się jeszcze trzeci powiat, w którym niebawem mogą zostać wprowadzone nowe ograniczenia.

Ministerstwo Zdrowia wprowadza dodatkowe obostrzenia tam, gdzie widać najszybszy przyrost liczby zakażeń w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 2 tygodni.

Powiaty nidzicki i działdowski zostały zaliczone do tzw. żółtej strefy. Oznacza to przede wszystkim obostrzenia dotyczące organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz imprez rodzinnych. W przypadku wydarzeń sportowych zajęta może być tylko ¼ miejsc na widowni, to samo ograniczenie dotyczy imprez kulturalnych organizowanych pod dachem. Na imprezach kulturalnych na świeżym powietrzu obowiązuje limit 100 osób, taki sam limit dotyczy wesel i innych uroczystości rodzinnych. Maseczki – tak jak w powiatach bez ograniczeń – należy nosić w sklepach, urzędach, czy komunikacji publicznej.

Powiat nidzicki

W powiecie nidzickim 2 tygodnie temu było zarejestrowanych łącznie 14 zakażeń. Teraz są 52. Władze powiatu mówią o dwóch ogniskach.

Zakażenia wiążą się z Domem Pomocy Społecznej oraz ze środowiskiem kościelnym

– mówi starosta nidzicki Marcin Paliński.

Jego zdaniem dodatkowe obostrzenia nie wpłyną jednak zbytnio na funkcjonowanie powiatu.

U nas w powiecie na samym początku, gdy tylko wybuchła epidemia, wspólnie z samorządowcami z powiatu nidzickiego podjęliśmy taką decyzję, że w tym roku nie organizujemy większych imprez.

Powiat działdowski

Większy wpływ na codzienne funkcjonowanie może mieć natomiast sytuacja epidemiczna w powiecie działdowskim. Tam w ciągu 2 tygodni liczba zarejestrowanych zakażeń wzrosła z 69 do 117. Część z nich dotyczy szpitala powiatowego w Działdowie, władze powiatu ostrzegają, że w skrajnym wypadku może to doprowadzić nawet do jego zamknięcia.

Rozpoczęło się od kilku osób z jednej z firm, a następnie przez współmałżonków dotarło do szpitala, do jego personelu. Musieliśmy zamknąć dwa oddziały ze względu na dodatnie wyniki u pielęgniarek. Dodatkowo mamy ciągle obawy, czy nie rozprzestrzeni się to na inne oddziały. A gdyby do tego doszło, to niestety bierzemy pod uwagę także wariant możliwości zamknięcia szpitala

– przyznaje starosta działdowski Paweł Cieślińki.

Teraz w powiecie działdowskim trwa szeroko zakrojone testowanie na obecność SARS-CoV-2. W ciągu 3 dni przebadanych ma być ponad 600 osób.

Powiat ostródzki

Poważny problem pojawił się w jeszcze jednym powiecie województwa warmińsko-mazurskiego. To powiat ostródzki, w którym tylko w ciągu ostatniej doby przybyło ponad 60 zakażeń.

Nowe duże ognisko SARS-CoV-2 pojawiło się w Domu Pomocy Społecznej w Szyldaku. Zakażeni są zarówno jego podopieczni, jak i pracownicy – łącznie to 62 osoby. Z tego powodu wojewoda warmińsko-mazurski zwołał rano posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego. Przedstawiciele władz zapewniają, że podopieczni DPS-u nie zostali pozostawieni samym sobie.

Na miejscu jest personel, także pomoc pielęgniarska jest zapewniona. Osoby zdrowe przebywają osobno. Zaopatrzenie jest dostarczane, a środki ochrony osobistej są w wystarczającej ilości

– informuje rzecznik wojewody Krzysztof Guzek.

Większość zakażonych z DPS w Szyldaku przechodzi koronawirusa bezobjawowo. Do szpitala trzeba było skierować 6 osób, 4 kolejne mają skąpe objawy.

Czy z tego powodu powiat ostródzki trafi na listę regionów z dodatkowymi obostrzeniami? Tego dowiemy się najprawdopodobniej w połowie przyszłego tygodnia, gdyż Ministerstwo Zdrowia aktualizuje wykaz stref żółtych i czerwonych raz na 7 dni. Ministerstwo już zapowiedziało, że tych dodatkowych obostrzeń w najbardziej zagrożonych powiatach niebawem będzie więcej.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Rekord zakażeń koronawirusem w kraju i Warmińsko-Mazurskiem. Wykryto duże ognisko choroby

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Działdowo, Nidzica, Ostróda, uwaga, pilne, obostrzenia, koronawirus, SARS-Cov-2, COVID-19
Koronawirus: 12 szkół pracuje w systemie zdalnym lub hybrydowym

W tej chwili, z powodu pandemii, 12 szkół w regionie pracuje w systemie zdalnym lub hybrydowym. Zdalnie pracują Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych oraz Szkoła Podstawowa...

Zamknij
RadioOlsztynTV