Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od rolników prosto do klientów. Ułatwienia w handlu wchodzą w życie

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników. Nowe przepisy mają zachęcić rolników do sprzedaży własnych produktów w wyznaczonych miejscach, co ma zwiększyć dochody gospodarstw rolnych.

Celem nowych przepisów jest rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej w miastach m.in. poprzez wprowadzanie przez władze gmin dnia sprzedaży bezpośredniej, kiedy samorząd udostępniałaby miejsca dla rolników chcących sprzedawać swoje produkty.

Przepisy regulują, że miejsce do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników wyznaczy rada gminy w drodze uchwały. Rolnicy mają być ponadto zwolnieni od opłaty targowej.

Ułatwienie w handlu ma się przyczynić do zwiększenia dochodów gospodarstw rolnych, a także sprzyjać upowszechnianiu produktów lokalnych. Ma służyć też skracaniu i dywersyfikacji kanałów dystrybucji.

W myśl nowych przepisów, miejsce do prowadzenia handlu dla rolników i ich domowników w piątki i soboty powinno być zlokalizowane blisko centrum gminy lub miasta czy blisko miejsc atrakcyjnych turystycznie oraz z dogodną komunikacją.

Rada gminy będzie ponadto uchwalać regulamin określający zasady prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników na wyznaczonych miejscach. Wyznaczenie takiego miejsca „należeć będzie do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym”.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Autor: M. Jarco
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w handel, ustawa, prezydent, rolnik
Prawie 64 miliony złotych! To rządowe fundusze na reaktywowanie zlikwidowanych w regionie linii autobusowych

Ile nowych linii autobusowych powstanie w przyszłym roku w województwie warmińsko-mazurskim? Tego dowiemy się za niecałe dwa tygodnie. Trwa nabór wniosków do przyszłorocznej edycji rządowego Funduszu...

Zamknij
RadioOlsztynTV