Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od przyszłego roku użytkowanie wieczyste zmieni się we własność. Wiemy, ile wyniesie ulga od opłat w Kętrzynie

Od 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształca się w prawo własności tych gruntów.

Będzie odpłatne – osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów, będą zobowiązane do płacenia należności za nabycie prawa własności w formie corocznej opłaty przez 20 lat. Możliwe też będzie wniesienie opłaty jednorazowo z bonifikatą. Od radnych zależy ile będzie ona wynosiła.

I tak kilka dni temu kętrzyńscy radni uchwalili, że bonifikata będzie na poziomie 98 % – poinformował burmistrz Ryszard Niedziółka. I dodał, że w przypadku Kętrzyna będzie około 6 tysięcy takich postępowań.

00:00 / 00:00

W większości dużych miast na Warmii i Mazurach radni nie podjęli jeszcze uchwały, lub w ogóle nie zamierzają podejmować. Z kolei w Olsztynie opłaty będą zgodne z ustawą dotyczącą przekształcenia z użytkowania wieczystego gruntów skarbu państwa. Jak mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza, chodzi o to, by wszyscy mieszkańcy traktowani byli jednakowo, bez względu na to od kogo będą odkupować grunty. Bonifikata będzie uzależniona od tego, w którym roku wniesie się opłatę. W pierwszym roku to 60 %, w drugim – 50 %, aż do siódmego roku, gdy bonifikata wygaśnie.

00:00 / 00:00

Rzeczniczka olsztyńskiego ratusza dodaje, że bonifikaty będą dotyczyły tych, którzy nie zalegają z opłatami za użytkowanie wieczyste.

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Marta Bartoszewicz, Ryszard Niedziółka, grunt, bonifikata, użytkowanie wieczyste
Wielcy przegrani wyborów samorządowych. Duże zmiany czekają m. in. Kętrzyn, Olecko i Ostródę

W wojewódzkie warmińsko-mazurskim drugą turę wyborów przegrało wielu samorządowców sprawujących swoje funkcje od kilku kadencji, m.in. burmistrz Olecka, czy Kętrzyna. Przegrało też kilku kandydatów PiS, m.in....

Zamknij
RadioOlsztynTV