Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wielcy przegrani wyborów samorządowych. Duże zmiany czekają m. in. Kętrzyn, Olecko i Ostródę

Od lewej: Adam Żyliński, Krzysztof Hećman, Czesław Najmowicz

W wojewódzkie warmińsko-mazurskim drugą turę wyborów przegrało wielu samorządowców sprawujących swoje funkcje od kilku kadencji, m.in. burmistrz Olecka, czy Kętrzyna. Przegrało też kilku kandydatów PiS, m.in. szefowa elbląskiej delegatury urzędu wojewódzkiego.

Na Warmii i Mazurach wybrano szesnastu burmistrzów i piętnastu wójtów. Wielu doświadczonych samorządowców nie zachowało stanowisk, m.in. kolejnej kadencji w Kętrzynie nie będzie sprawował Krzysztof Hećman (PSL) startujący z lokalnego komitetu wyborczego. Hećman był burmistrzem Kętrzyna w latach 1994-98; w 2002 roku został wybrany na burmistrza w pierwszych bezpośrednich wyborach i urząd ten sprawował do teraz. Hećmanaw tegorocznych wyborach wsparł osobiście prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który gościł w tym mieście na otwarciu nowego przedszkola miejskiego. Dotychczasowego burmistrza w drugiej turze pokonał startujący także z lokalnego komitetu wyborczego Ryszard Niedziółka, który do lutego był starostą kętrzyńskim. Gdy Niedziółka pełnił funkcję starosty kilkakrotnie próbowano go odwołać, co udało się dopiero za czwartym razem.

Kolejnym samorządowym rekordzistą, który przegrał wybory jest Wacław Olszewski z Olecka, który pełnił funkcję burmistrza od 20 lat. Jeszcze w 2017 roku Olszewski 172 głosami wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Olecka, ogłoszone po tym, jak Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził wygaśnięcie jego mandatu. Było to konieczne ponieważ CBA odkryła, że Olszewski naruszył ustawowy zakaz łączenia stanowiska burmistrza z funkcją prezesa w kole łowieckim „Sarna”. Koło to prowadziło działalność gospodarczą. Ponieważ rada miasta nie wygasiła mu mandatu, zrobił to wojewoda, a Olszewski od tej decyzji odwoływał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i NSA.

Nowym burmistrzem Olecka został Karol Sobczak, który był przez pewien czas przewodniczącym rady w Olecku i blisko współpracował z Olszewskim, ale w ubiegłym roku odszedł z klubu burmistrza i przestał być przewodniczącym. Sobczak to nauczyciel i trener piłkarski.

W Iławie burmistrzem przestał być związany z PO Adam Żyliński, były poseł i samorządowiec. Żyliński przegrał w II turze z 35-letnim Dawidem Kopaczewskim startującym z własnego komitetu wyborczego.

Na Warmii i Mazurach w kilku miastach w drugiej turze walczyli przedstawiciele PiS, ale – poza Grunwaldem – nie odnieśli sukcesów. We Fromborku reprezentująca PiS Monika Modzelewska-Kozioł przegrała ze startującym z własnego komitetu Zbigniewem Pietkiewiczem.

W Ostródzie Czesław Najmowicz z PiS przegrał ze Zbigniewem Michalakiem z Komitetu Wyborczego Wyborców Niepartyjni Niezależni. W Ostródzie przed pierwszą turą głosowania gościł premier Morawiecki, w mieście tym często są też organizowane imprezy o regionalnym charakterze z udziałem m.in. wojewody.

Kandydat PiS przegrał też w Szczytnie – przedstawiciela tej partii Zbigniewa Gontarzewskiego pokonał startujący z lokalnego komitetu Krzysztof Mańkowski.

Odmienna sytuacja jest w gminie Grunwald, gdzie urzędujący nieprzerwanie od 28 lat wójt Henryk Kacprzyk przegrał w II turze wyborów z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Adamem Szczepkowskim. Szczepkowskiego poparło 54,81 % głosujących.

66-letni Kacprzyk był wójtem nieprzerwanie od 1990 r.; był jednym z pomysłodawców organizowanych przez gminę Dni Grunwaldu, w ramach których odbywają się inscenizacje polsko-litewskiej bitwy z Krzyżakami z 1410 r. Co roku zmaganiom bractw rycerskich na polach Grunwaldu kibicuje po kilkadziesiąt tysięcy widzów.

W poprzednich wyborach w 2014 r. Kacprzyk (KWW Grunwald) wygrał w II turze, uzyskując 60,59 % głosów, a Szczepkowski – startujący wtedy z własnego komitetu – otrzymał 39,41 % głosów.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Czesław Najmowicz, Zbigniew Pietkiewicz, wybory samorządowe, Adam Żyliński, Krzysztof Hećman, Ryszard Niedziółka, Wacław Olszewski, Monika Modzelewska-Kozioł, Zbigniew Gontarzewski, Zbigniew Michalak, Krzysztof Mańkowski, Karol Sobczak, Dawid Kopaczewski, Henryk Kacprzyk
Jerzy Wilk: Gratuluję Witoldowi Wróblewskiemu, służę pomocą nowo wybranemu prezydentowi

Dziękuję za wsparcie, za pomoc mojemu zespołowi, zawsze będę działał dla dobra miasta. Jeśli będzie wola współpracy ze strony Witolda Wróblewskiego jestem gotów - deklaruje poseł...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV