Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od dzisiaj żłobki i przedszkola są zamknięte. Są jednak wyjątki


Do 9 kwietnia – decyzją rządu – w całym kraju znacząco ograniczono działalność przedszkoli i żłobków. Są jednak wyjątki – w placówkach mogą przebywać dzieci pracowników medycznych i służb mundurowych m.in. żołnierzy, policjantów i straży pożarnej.

Rodzice, którzy pracują w innych branżach, mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS-u.

Warmińsko-mazurskie kuratorium oświaty nadzoruje pracę przedszkoli. Dzieci mogą być – w zależności od sytuacji – albo w połączonych grupach, albo w takich, do których uczęszczają na co dzień – chociaż oczywiście w mniejszej liczbie.

To wszystko zależy od kierownictwa placówek. To od dyrektorów zależy, w jakim trybie odbywa się praca w nowym reżimie sanitarnym

– mówi Wojciech Cybulski warmińsko-mazurski wicekurator oświaty.

00:00 / 00:00

– W Olsztynie otwarte są wszystkie placówki, oczywiście te, w których rodzice zgłosili taką potrzebę. Jednak nie możemy mówić o konkretnych danych, bo treść rozporządzenia poznaliśmy dopiero dziś – mówi Marta Bartoszewicz, rzecznik olsztyńskiego ratusza.

00:00 / 00:00

– W Elblągu również pracują wszystkie placówki. Mamy w każdej z nich średni 5-6 dzieci – mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prezydenta Elbląga.

00:00 / 00:00

– Wyjątek stanowią natomiast placówki specjalne, które pracują w normalnym trybie, ale oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego – mówi Edyta Augustyniak, wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Giżycku.

00:00 / 00:00

Jak informuje Artur Urbański, wiceprezydent Ełku – otwartych jest 7 przedszkoli, żłobek i wszystkie oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych.  Samorząd chce w ten sposób uniknąć zagęszczenia maluchów w poszczególnych placówkach. Dzisiaj do przedszkoli przyszło 129 najmłodszych ełczan. Od jutra może ich być więcej.

Rodzice, którzy pracują w innych branżach, niż te wymienione w rozporządzeniu, mogą zostać ze swoimi dziećmi w domach. Przysługuje im świadczenie opiekuńcze.

Dodajmy, że zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 11 kwietnia. Natomiast w myśl rozporządzenia – na ten moment – placówki funkcjonują w ograniczonym zakresie do 9 kwietnia.

Autor: K. Piasecka/M. Zbrożek
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przedszkole, dzieci, żłobek, służby, koronawirus
Koronawirus w elbląskim ratuszu. Urząd pracuje bez zmian

W elbląskim urzędzie około 15 urzędników ma koronawirusa, a to oznacza wyłączenie ich z pracy. Drugie tyle przebywa na kwarantannie. Jak zapewnia Joanna Urbaniak, rzeczniczka prezydenta...

Zamknij
RadioOlsztynTV