Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 33 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia sanitarne. Co się zmieni?

Od dziś weszły w życie nowe obostrzenia pandemiczne, które rząd ogłosił 7 grudnia. Na jakie zmiany musimy zwrócić uwagę?

Najważniejsze zmiany to nowe limity osób, zamknięte dyskoteki i nauka zdalna.

Od 15 grudnia zostają zaostrzone limity osób:

  • restauracje, bary i hotele – max. 30 procent obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19),
  • kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne – max. 30 procent obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19). Dodatkowo, w kinach będzie obowiązuje zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

Aby wejść do restauracji czy przenocować w hotelu ponad limit 30 procent musimy pokazać certyfikat. Inaczej przedsiębiorca ma prawo odmówić obsługi.

Od 15 grudnia do odwołania zostają zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie noc sylwestrowa z 31.12 do 1.01. Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).

Od dziś każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.

Kolejną zmianą jest obowiązkowy test, który będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.

Od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będzie obowiązywać nauczanie zdalne. Żłobki i przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii zakłada przedłużenie do 31 stycznia 2022 r. obowiązywania większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów.

Redakcja: M. Rutynowski za gov.pl

Wejdą nowe obostrzenia. Co się zmieni?

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w koronawirus, pandemia, COVID-19
Nie zmniejsza się liczba szkół w Elblągu, które pracują zdalnie

Dwa przedszkola i specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy w Elblągu prowadzą w całości zdalne zajęcia z powodu licznych przypadków zakażenia koronawirusem u dzieci. Na kwarantannie jest teraz blisko...

Zamknij
RadioOlsztynTV