Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Od czwartku maseczki będą obowiązkowe dla wszystkich. Jak poprawnie je nosić?

Fot. pixabay.com

Zgodnie z rozporządzeniem od najbliższego czwartku w przestrzeni publicznej mamy obowiązek nosić maseczki lub inne rzeczy zakrywające nos i usta.

Wiele osób już to robi, ale często niezgodnie z zaleceniami. Widać to szczególnie w sklepach, gdy kasjerka czy klient np. w rękawiczkach dotykają twarzy. Jak prawidłowo używać maseczek i rękawiczek? Dr Łukasz Grabarczyk ze szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie i jeden z inicjatorów akcji „Maseczki dla Polski” przekonuje, że najlepszym sposobem na pokonanie koronawirusa jest izolacja.

Jednak czasami trzeba wyjść do sklepu, więc od czwartku warto zaopatrzyć się w maseczki wielokrotnego użytku, o które należy dbać. Po każdym użyciu należy ją zdezynfekować lub wygotować i wyprasować. Trzeba też pamiętać o tym, że jednej maseczki nie można używać długo. Ponadto zakładając czy zdejmując maseczkę, nie należy dotykać jej powierzchni. Najlepiej złapać za troczki lub gumkę.

Pewne procedury dotyczą też rękawiczek jednorazowych. Zdejmowanie ich też powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami – czyli nie dotykając ich zewnętrznej powierzchni. Dobrze jest to zrobić przed wejściem do samochodu czy domu. Rękawiczki należy wyrzucić do odpadów komunalnych.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dr Łukasz Grabarczyk, koronawirus, maseczki, obowiązek, noszenie
Ozdrowieńcy mogą oddać krew i pomóc chorym na koronawirusa

Od dziś osoby które przeszły zakażenie koronawirusem i są zdrowe, mogą oddawać swoją krew w regionalnych stacjach krwiodawstwa. Z osocza wyodrębnione zostaną przeciwciała zwalczające patogen. W...

Zamknij
RadioOlsztynTV