Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obrotnica statków za 20 milionów złotych? Elbląski Port Morski planuje inwestycję

Port Morski w Elblągu. Fot. Arkadiusz Zgliński

Nawet 20 milionów złotych może kosztować obrotnica statków, która pozwoli na wpływanie na rzekę Elbląg morskich jednostek o długości stu metrów.

Port Morski takiego miejsca jeszcze nie ma, a będzie ono niezbędne po zbudowaniu drogi wodnej z Bałtyku na Zalew Wiślany i do elbląskiego portu.

Mamy gotowy plan budowy obrotnicy w Porcie Morskim

– informuje dyrektor Arkadiusz Zgliński. Budowa kanału jest rządową inwestycją, a Port Morski w Elblągu jest jednostką komunalną. Musi przygotować się do działalności po skończeniu nowej drogi wodnej i stworzyć warunki do przyjęcia statków morskich. Obrotnica pozwoli jednostkom na manewry na rzece w obrębie Portu Morskiego.

Gotowe są trzy warianty obrotnicy, która będzie mieścić się u wejścia Kanału Jagiellońskiego do rzeki Elbląg. Najtańszy to koszt 8 mln złotych, najdroższy 20 mln złotych. Ta ostatnia koncepcja jest rekomendowana przez specjalistów, także z Urzędu Morskiego w Gdyni. Inwestycja może być sfinansowana z tworzonego specjalnie na takie cele Funduszu Morskiego dla małych portów, który – jak informuje Minister Gospodarki Morskiej – ma być wkrótce wyodrębniony z budżetu państwa.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, port morski, inwestycja, Arkadiusz Zgliński, kanał żeglugowy
Dynamiczna sytuacja na Żuławach Elbląskich. Pompy pracują przez całą dobę

Bardzo zmienna jest sytuacja hydrologiczna na Żuławach Elbląskich. W ciągu kilku godzin poziom rzek potrafi zmienić się o kilkadziesiąt centymetrów, choć nie ma wielkich opadów deszczu,...

Zamknij
RadioOlsztynTV