Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 31 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obowiązek zakrywania twarzy, limity w sklepach i decyzja w sprawie wesel. Rząd zniósł kolejne obostrzenia

Fot. A. Guz/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił kolejne zasady znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

Dane świadczą o tym, że zapanowaliśmy nad pandemią w sposób dużo bardziej sprawny niż najbogatsze kraje świata – liczba zgonów spowodowanych koronawirusem wynosi u nas 27 zgonów na milion mieszkańców. Wykonujemy jednocześnie coraz więcej testów – to już około 30 tys testów. Dlatego możemy przejść do IV etapu znoszenia obostrzeń

– zwrócił uwagę premier Mateusz Morawiecki.

Od 30 maja zmieniamy zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa. Jeśli będzie możliwe zachowanie dystansu, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe – z wyjątkami. W sklepie, środkach komunikacji, kościołach czy kinach maseczki będą obowiązkowe

– informował Morawiecki.

Szef rządu przedstawił również nowe zasady w handlu:

W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób. Podobne ograniczenia przestrzenne przestają obowiązywać w gastronomii. Nie będą obowiązywały limity w kościołach, obowiązują jednak maseczki lub dystans społeczny.

Poinformowano również, że w przypadku zgromadzeń, dozwolone są te do 150 osób. Podobnie obowiązuje tam zakrywanie nosa i ust lub dystans społeczny. Decyzje o zgodzie na zgromadzenie będą podejmowane jednak w oparciu o stan epidemiologiczny – od 30 maja.

Od 6 czerwca będą mogły być otwarte, z obowiązkiem spełniania wymogów sanitarnych, instytucje kultury, kina, teatry czy też obiekty rekreacyjne: kluby fitness, siłownie. Wyłączone z tego są dyskoteki. Od 6 czerwca będzie dopuszczalna organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób. Tutaj również obowiązywać będą wymagania sanitarne.

– podkreślił prezes Rady Ministrów.

Z kolei wicepremier Piotr Gliński powiedział:

Od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, to nie jest obowiązek – to możliwość. Wypełniamy pojemność widowni do 50% tak, by kontakt był rozluźniony oraz nosimy maseczki.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że transmisji poziomej, gdy możemy zarazić się w przestrzeni publicznej, jest już niewiele:

Dzięki temu możemy zdjąć te ograniczenia – chociażby dotyczące zasłaniania ust i nosa. Drugi ważny czynnik to stan przygotowania szpitali na przyjęcie pacjentów z koronawirusem. Dziś ponad 80% łóżek jest wolnych. Ponad 90% respiratorów jest wolnych.

 

Redakcja: A. Dybcio

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kino, sklep, limity, Mateusz Morawiecki, uwaga, pilne, dystans, obostrzenia, Łukasz Szumowski, maseczki, zakrywanie twarzy
We wtorek poznamy rekomendacje dotyczące noszenia maseczek

- We wtorek wydamy nowe rekomendacje dotyczące noszenia maseczek, kiedy, gdzie, jak będziemy musieli nosić maseczki, a kiedy będziemy mogli je zdjąć - zapowiedział na konferencji...

Zamknij
RadioOlsztynTV