Obchody 60 rocznicy uwięzienia Prymasa Wyszyńskiego
W Stoczku Klasztornym odbyły się uroczyste obchody 60 rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Obchody rozpoczęto od zwiedzanie Izby Pamięci z przewodnikiem. Godzinę później na klasztornym dziedzińcu gości przywitał kustosz Sanktuarium ksiądz Wojciech Sokołowski.
Po przemówieniach przedstawicieli władz państwowych i samorządowych odbył się uroczysty apel, salwa honorowa i poświęcenie tablicy upamiętniającej uwięzienie prymasa.
Na godzinę 18:00 zaplanowano mszę świętą w Bazylice przed cudownym Obrazem Matki Pokoju, a po niej wykład księdza Andrzeja Kopiczko „Prymas Polski Stefan Wyszyński i jego więzienne losy”.
Uroczystości zwieńczył koncert zespołu kameralnego „Pro Musica Antiqua” i artystów Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Było to światowe prawykonanie „Kantaty Prymasowskiej Lucjana Marzewskiego”.
25 września 1953 roku prymas Stefan Wyszyński został uwięziony przez władze PRL. Bezpośrednią przyczyną aresztowania był dekret, na mocy którego komuniści chcieli wpływać na obsadzanie urzędów kościelnych. Przeciwko temu ostro zaprotestował prymas i cały Episkopat Polski. Prymas Wyszyński najpierw więziony był w Rywałdzie na Pomorzu, potem przez prawie rok w Stoczku Klasztornym na Warmii, a następnie w Prudniku na Śląsku Opolskim i Komańczy w Bieszczadach. W 1956 roku, po ponad 3 latach więzienia, prymas wrócił do Warszawy. (karp/łw)