Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Archidiecezja warmińska wspomina swojego patrona

Abp Józef Górzyński. Fot. P. Getka

W Polsce jego celem miało być chrystianizowanie Prusów lub Wieletów. Swojego patrona świętego Wojciecha wspomina dziś archidiecezja warmińska.

Mszy świętej ku czci św. Wojciecha w olsztyńskiej bazylice konkatedralnej przewodniczył metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

Św. Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim. Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Jego zadaniem było chrystianizowanie Prusów i Wieletów. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Wioska Święty Gaj, którą uznaje się za miejsce śmierci św. Wojciecha, leży w gminie Rychliki, w powiecie elbląskim.

Jego ciało wykupił Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza-męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie.

Z pochodzenia jestem Słowianinem. Nazywam się Adalbert, z powołania zakonnik; niegdyś wyświęcony na biskupa, teraz z obowiązku jestem waszym apostołem. Przyczyną naszej podróży jest wasze zbawienie, abyście – porzuciwszy głuche i nieme bałwany – uznali Stwórcę naszego, który jest jedynym Bogiem i poza którym nie ma innego boga; abyście wierząc w imię Jego, mieli życie i zasłużyli na zażywanie w nagrodę niebiańskich rozkoszy w wiecznych przybytkach

– tak przemowę św. Wojciecha opisywał benedyktyn Jan Kanapariusz, któremu przypisuje się autorstwo utworu pt. „Żywot pierwszy św. Wojciecha, biskupa praskiego i męczennika”.

Prusom nie przypadły do gustu argumenty świętego Wojciecha i kazali mu opuścić swoje tereny. Misjonarz pozostał na obrzeżach ich kraju, wciąż mając zamiar prowadzić chrystianizację.

23 kwietnia 997 r. w pobliżu dzisiejszego Pasłęka został zaskoczony w świętym gaju przez pruskiego kapłana o imieniu Sicco i towarzyszących mu strażników. Sicco przebił świętego Wojciecha włócznią, po czym nakazał ściąć mu głowę i nabić na pal. Wojowie z ochrony misjonarza zostali puszczeni wolno.

– Życie i męczeństwo św. Wojciecha stanowi fundament dla naszej ojczyzny – powiedział przed laty Radiu Olsztyn metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

Święty Wojciech jest tzw. patronem pierwszorzędnym archidiecezji warmińskiej obok świętego Andrzeja Apostoła. Archidiecezji warmińskiej patronują też święci Andrzej Bobola i Brunon z Kwerfurtu.

Historia archidiecezji warmińskiej, której patronem jest święty Wojciech, sięga pierwszej połowy XIII wieku. Od czasu II pokoju toruńskiego w 1466 roku aż do pierwszego rozbioru Polski, diecezja, podobnie jak cała Warmia „pozostawały pod protekcją polskiego króla”.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w religia, kościół, Archidiecezja Warmińska, męczennik
W Archidiecezji Warmińskiej pojawią się katechiści. Ustanowił ich papież Franciszek

W Archidiecezji Warmińskiej będą szkolić się katechiści. To posługa wprowadzona przez papieża Franciszka w 2021 roku. Arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński powołał do istnienia Warmińską Szkołę...

Zamknij
RadioOlsztynTV