Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W Elblągu odbędzie się pokaz filmu Robotnicy’80

Fot. UM Elbląg

Radość i dumę – to czuli opozycjoniści z czasu PRL-u i uczestnicy strajków z 1980 roku, na wieść o podpisaniu Porozumień Sierpniowych.

Dziś mija 40 lat od tamtego wydarzenia. Na mocy porozumień z protestującymi robotnikami, komunistyczne władze zgodziły się na realizację 21 postulatów robotników. Jednym z najważniejszych punktów, była możliwość utworzenia Niezależnych Związków Zawodowych.

Informacja o podpisaniu porozumień była wyjątkową chwilą dla Marka Bukowskiego, który strajkował w Zakładach Mechanicznych Zamech w Elblągu.

00:00 / 00:00

Walka o Wolne Związki Zawodowe zakończyła się 10 listopada 1980 roku. Wtedy Sąd Najwyższy zarejestrował NSZZ „Solidarność” – w niedługim czasie związek liczył około 10 milionów członków i działał legalnie do 13 grudnia 1981 roku, kiedy został wprowadzony stan wojenny.

Aby uczcić wydarzenia sprzed 40 lat w Elblągu obędzie się dzisiaj pokaz filmowy. Seans rozpocznie się o godzinie 20.30. Wstęp jest bezpłatny.

Autor: IAR/A.Pastuszka
Redakcja: B. Świertkowska-Chromy/A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, porozumienia sierpniowe, obchody
Piknik historyczny na pożegnanie wakacji. Przy nabrzeżu rzeki Elbląg zacumują tradycyjne pomeranki

Strzelanie z łuku, a także gry i zabawy z różnych epok historycznych - to tylko niektóre z licznych atrakcji, które Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaplanowało w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV