Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Obalamy pięć błędnych i niebezpiecznych mitów na temat treningów

Fot. Fotolia.com

Zakwasy są dobre, bo dowodzą, że trening był solidny. Robienie przysiadów to prosty sposób na zniszczenie sobie stawów kolanowych, a ćwiczenie z hantlami prowadzi do wyglądu Pudziana. To tylko kilka popularnych twierdzeń, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Stosowanie tych „złotych rad” może osłabić efekty ćwiczeń, a niekiedy nawet zaszkodzić

Aktywność fizyczna nie bez racji uznawana jest za jeden z filarów zdrowego trybu życia. Do ćwiczeń zachęcani jesteśmy więc na każdym kroku, a specjaliści stale przypominają, że ruch powinien być integralną częścią naszej codziennej rutyny. Wielu z nas – zwłaszcza tych, którzy przygodę ze sportem dopiero zaczynają – boryka się z wątpliwościami dotyczącymi tego, w jaki sposób ćwiczyć, by zrealizować swoje cele.

Mnogość porad z zakresu trenowania, które nierzadko wzajemnie się wykluczają, pojawiające się co rusz doniesienia ze świata nauki oraz „złote rady” samozwańczych ekspertów od ćwiczeń – to wszystko może przyprawić o ból głowy. I zniechęcić do jakiejkolwiek aktywności. Pora zatem rozprawić się z najpopularniejszymi mitami na temat treningów.

Zakwasy to oznaka, że trening był solidny i skuteczny

Są ludzie, którzy czują satysfakcję, gdy dzień po treningu z trudem wchodzą po schodach. Mają przekonanie, że ból mięśni to oznaka, że dobrze wykonywali ćwiczenia i mają być z czego dumni. Oto bowiem dali z siebie wszystko. Czy rzeczywiście jest się z czego cieszyć?

Zakwasy to nic innego jak mikro urazy w mięśniach, które zostały narażone na zbyt duży wysiłek. Nie oznaczają wcale, że trening jest lepiej wykonany. Jeśli pojawiają się zbyt często, prawdopodobnie robisz coś źle

– wyjaśnia w rozmowie z serwisem „Livestrong” trenerka personalna Morit Summers. I radzi, by zamiast wykonywać absurdalne ilości powtórzeń danego ćwiczenia, skoncentrować się na regularności. Bo jeśli nabawimy się zakwasów, przez kolejne dni raczej nie zdołamy poćwiczyć i tym samym opóźnimy rezultaty treningów.

Podnoszenie ciężarów prowadzi do sylwetki kulturysty

Wiele kobiet stroni do hantli czy sztangi z obawy przed tym, że ich sylwetka będzie zbyt umięśniona. Jest to jeden z najczęstszych mitów. Kulturyści na swój wygląd pracują bowiem latami i to nie tylko podnosząc ciężary. Żeby wyglądać jak kulturysta, trzeba długo i ciężko pracować. Z całą pewnością nie stanie się to po kilku miesiącach wykonywania umiarkowanego treningu siłowego.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, ile czasu i wysiłku potrzeba, aby naprawdę osiągnąć dostrzegalną różnicę w kształcie sylwetki. Wygląd kulturysty wymaga wielu lat pracy ze specyficznymi planami ćwiczeń i odpowiednim, restrykcyjnym odżywianiem. Trening z obciążeniem jest tymczasem bardzo korzystny także dla kobiet. Wzrost tkanki mięśniowej odgrywa ważną rolę w procesie odchudzania

– wyjaśnia trenerka Aleisha Fetters.

Ćwiczenia negatywnie wpływają na stawy

Często spotykanym mitem, nawet wśród trenujących osób, jest przekonanie, że niektóre ćwiczenia, np. przysiady, są zabójcze dla stawów. Jak pokazują badania, w rzeczywistości jest dokładnie na odwrót. Właściwie wykonane przysiady wzmacniają mięśnie stabilizujące umiejscowione wokół stawów kolanowych, chroniąc nas przed kontuzjami. Podobny efekt daje bieganie. Uczeni z Uniwersytetu Stanforda dowiedli, że u osób regularnie uprawiających jogging rzadziej stwierdzano zapalenie stawów niż u stroniących od biegania.

Można szybko pozbyć się tłuszczu z konkretnej partii ciała

Choć mit ten został już wielokrotnie obalony, wciąż wiele osób żyje w przekonaniu, że wykonując kilka konkretnych ćwiczeń, zdoła w krótkim czasie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z takich obszarów, takich jak brzuch, biodra czy uda. Mimo że dzięki odpowiedniemu treningowi i zbilansowanej diecie możemy, co zgoła oczywiste, zredukować wagę i zmodyfikować wygląd swojej sylwetki, nie zmienimy jej całkowicie.

Prawda jest taka, że każdy z nas ma obszary w ciele, które są oporne na wszelkie metody odchudzania. Przyczyny tego są różne, w grę mogą wchodzić hormony i płeć, która ma swoje uwarunkowania. Nie można ich łatwo zmienić, więc niestety nie możesz sobie wybrać, z której części ciała pozbędziesz się tłuszczu. Ale nie poddawaj się. „Uparte” obszary staną się szczuplejsze, gdy szczuplejsze będą pozostałe. Cierpliwość jest kluczem

– tłumaczy w rozmowie z „The Guardian” trenerka personalna Emma Storey-Gordon.

Krótszy odpoczynek oznacza lepsze efekty

Gdy treningi interwałowe, crossfit i tabaty stale zyskiwały na popularności, zaczęliśmy na nowo definiować skuteczność ćwiczeń w kontekście czasu, w jakim je wykonujemy. Choć interwały polegające na przeplataniu ćwiczeń o różnej intensywności są skutecznym sposobem na redukcję wagi, lepiej nie ograniczać się wyłącznie do tego rodzaju treningu. Szczególnie na początku swojej przygody z aktywnością fizyczną.

Dla większości ludzi, zwłaszcza początkujących, odpoczynek między seriami pozwala na ruch o wyższej intensywności i lepszej jakości, a zarazem obniża ryzyko kontuzji. Jest też bodźcem treningowym, który może prowadzić do lepszych rezultatów ćwiczeń

– zauważa trener motywacyjny George Anderson. I dodaje, że aby efektywnie ćwiczyć, musimy nauczyć się również odpoczywać.

(PAP Life)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sport, zdrowie, ruch, ćwiczenia, trening, aktywność
„Pojawienie się koronawirusa w Polsce to kwestia kilku dni lub kilkunastu godzin”. NFZ uruchomiło specjalną infolinię

Warmińsko-mazurskie służby są przygotowane na pojawienie się koronawirusa. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną infolinię. Numer infolinii 800 190 590 przekazał na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz...

Zamknij
RadioOlsztynTV