Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O sporze na temat sądownictwa oraz o tym, kto popiera referendum ws. odwołania prezydenta Olsztyna. Posłuchaj audycji Jeden na jednego

Gościem Marka Lewińskiego był Radosław Nojman z Prawa i Sprawiedliwości.

Polskie Stronnictwo Ludowe nie skorzystało z naszego zaproszenia.

TEMAT 1

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, w której stwierdza, że sytuacja w obu państwach się pogarsza i apeluje do Komisji Europejskiej oraz Rady UE o wykorzystanie dostępnych narzędzi, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych.

Test przygotowany przez pięć głównych grup politycznych podkreśla, że każde wyraźne ryzyko poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości unijnych nie dotyczy wyłącznie tego państwa, ale wywiera też wpływ na pozostałe kraje UE.

Jak głosowali polscy eurodeputowani? Za przyjęciem rezolucji byli politycy PO, PSL i Wiosny. SLD się podzielił. Przeciwko było Prawo i Sprawiedliwość.

Z kolei Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy w opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych uznała, że niektóre z zapisów przyjętych przez Sejm mogą być postrzegane jako dalsze osłabienie niezależności sądownictwa w Polsce.

Działania Komisji poparł między innymi Radosław Sikorski – europoseł PO. Według byłego ministra, przeprowadzone w ostatnich latach reformy zwiększyły wpływ polityków na sądy i zagrażają obecności Polski w Unii Europejskiej.

„Reforma sądownictwa w ostatniej kadencji Sejmu sprowadza się do wymiany kadr” – powiedział Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL i zaznaczył, że jego zdaniem większy wpływ na mianowanie sędziów powinna mieć strona społeczna.

Władysław Teofil Bartoszewski dodał ponadto, że w sprawie reformy sądownictwa potrzebny jest dialog, ponieważ oczekuje jej społeczeństwo.
W ubiegłym miesiącu Sejm przyjął nowelizację ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Przeciwko zmianom w prawie opowiada się opozycja oraz część środowiska sędziowskiego.

TEMAT 2

Złożona z sześciu osób grupa referendalna złożyła formalne powiadomienia o zamiarze przeprowadzenia w Olsztynie referendum w sprawie odwołania Piotra Grzymowicza z funkcji prezydenta miasta. By doszło do głosowania muszą w ciągu 60 dni zebrać 13 tysięcy podpisów. Czyje poparcie będą mieli inicjatorzy i jak odniosą się do referendum poszczególne frakcje polityczne?

Posłuchaj audycji Jeden na jednego

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w video, Radosław Nojman
Oszustwa fakturowe na prawie 1,7 mld złotych. Olsztyńska KAS rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą [ZDJĘCIA, WIDEO]

Krajowa Administracja Skarbowa z Olsztyna i funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która działając w latach 2015-2019 wprowadziła do obrotu fikcyjne faktury na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV