O Polskim Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej w Porannych Pytaniach
– Polski Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 nie jest zagrożony – zapewnił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn europoseł PiS Krzysztof Jurgiel.
Były minister rolnictwa i rozwoju wsi dodał, że osobiście pilnował, aby w umowie podpisanej z Unią Europejską nie było niekorzystnych dla Polski zapisów.
Szczegółowo pracowałem nad pakietem legislacyjnym Wspólnej Polityki Rolnej. Tam mamy 3 podstawowe rozporządzenia – Krajowego Planu Strategicznego, który został został podpisany 31 sierpnia, drugie dotyczące rynków rolnych i trzecie tzw. ogólne – określające zasady przekazywania środków, zawierania umów.
W ostatnich dniach przedstawiciele Komisji Europejskiej w nieoficjalnych rozmowach zasugerowali, że Polska nie przestrzega Karty Praw Podstawowych, która jest dopisana do Umowy Partnerstwa, co może skutkować, jak w przypadku KPO, zablokowaniem wypłat z Funduszu Spójności. Z tej puli pieniędzy jest finansowany między innymi Regionalny Program Operacyjny naszego regionu.
Z pozyskaniem środków przez rolników na dopłaty mogą być problemy – zaznaczył europoseł PiS Krzysztof Jurgiel. Dodał, że przyczyną mogą być pewne uwarunkowania wynikające z polskiego prawa, co może sprawić, iż rolnicy nie otrzymają dopłat na średnim unijnym poziomie.
Należy dostosować polskie prawo do tego, aby pozyskać te środki. W Polsce realnie uprawia ziemię pomiędzy 400 a 500 tys. rolników czy producentów rolnych. Bardzo dużą ilość rolników jest w KRUS-ie, a jednocześnie pobiera dopłaty.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego
Autor: K. Kaszubski
Redakcja: M. Rutynowski