Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowoczesne technologie w regionie. Jak wyprzedzić konkurencję?

Fot. Adobe Stock

Warmia i Mazury to idealny region do rozwoju nowych technologii – zapewniano podczas, zorganizowanej w Olsztynie, konferencji „Przemysł 4.0 Wyprzedź Konkurencję”.

Prezes firmy ERKO z Jonkowa Piotr Pętlak na potwierdzenie tych słów przywołał twórczość Stanisława Lema.

Jak ktoś czytał kiedyś jakieś książki Lema, to tam w otoczeniu zieleni i przyrody była super nowoczesna technologia. Ukierunkowana była na dobro człowieka. Teraz marketing i przemysł 5.0 zmierza do tego.

00:00 / 00:00

Anna Bułło, dyrektor regionu warmińsko-mazurskiego BGK podkreśliła, że nowoczesne technologie to przyszłość gospodarcza Krainy Tysiąca Jezior.

Wspieramy przedsiębiorców z jednej strony informacyjnie, stąd mamy konferencję i zaproszonych ekspertów. Wspieramy też bezpośrednio wspierając finansowo projekty, które wpisują się w rozwój przemysłu i przemysł 4.0, a także współpracujemy z całym sektorem finansowym.

00:00 / 00:00

Gość konferencji Paweł Nowak dyrektor działu zarządzania wiedzą Platformy Przemysłu Przyszłości przekonywał, że przedsiębiorcy z regionu chcą rozwijać nowe technologie.

Najbardziej cieszy nas, że widzimy wolę przedsiębiorców z Warmii i Mazur do tego, żeby to wyzwanie podjąć. To co jest istotne i znajduje zrozumienie to fakt, że transformacja musi być elementem przemyślanym. Nie chodzi o to, żeby wskoczyć do pociągu, który pędzi, bo ma ładny kolor i fajnie wygląda, tylko zastanowić się na którym peronie chcemy wsiąść.

00:00 / 00:00

Czym jest Przemysł 4.0 tłumaczył uczestnik konferencji prof. Mariusz Hetmańczyk z Politechniki Śląskiej oraz Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

To inteligentny przemysł i inteligentna fabryka, która potrafi współdziałać z ludźmi i wykorzystywać zasoby ludzkie i „wyzyskiwać” potencjał ludzki w kierunku użycia nowych technologii.

00:00 / 00:00

Uczestnicy konferencji: naukowcy, bankowcy oraz przedstawiciele branży hi-tech zgodnie przyznali, że Warmia i Mazury są doskonałym regionem do rozwoju nieszkodzącego środowisku Przemysłu 4.0. Podstawowymi wymogami do rozwoju nowoczesnych technologii w regionie są: rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej i transportowej.

Konferencję „Przemysł 4.0 Wyprzedź Konkurencję” zorganizował warmińsko-mazurski oddział Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gospodarka, przyroda, przedsiębiorczość, przemysł, technologie, przyszłość, nowe technologie
Piotr Pętlak: lubię pracować z ludźmi twórczymi, którzy mnie zaskakują

Gościem Leszka Cimocha w audycji Po Pierwsze Gospodarka był Piotr Pętlak z firmy ERKO z Jonkowa zajmującej się przemysłem elektromaszynowym. Centrala firmy mieści się koło Olsztyna....

Zamknij
RadioOlsztynTV