Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej. Samorządy nie będą mogły zmienić nazw ulic bez konsultacji
Weszła w życie nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej. Samorządom będzie trudniej zmieniać nazwy ulic nadane przez wojewodów – skrócił się także czas na likwidację komunistycznych pomników.
Samorząd, który chciałby zmienić nazwę ulicy nadaną przez wojewodę będzie musiał uzyskać zgodę wojewody oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Na Warmii i Mazurach takich przypadków na razie nie ma – ale jest spór między Radą Miasta Olsztyna a wojewodą o trzy ulice: Pstrowskiego, Dąbrowszczaków i Poznańskiego.
Nowe nazwy, nadane przez wojewodę, to V Wileńskiej Brygady AK, Erwina Kruka i Antoniego Trzebiatowskiego. Wszystkie zostały zaskarżone przez radnych do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z powodu niezgodności z prawem lokalnym. Ponieważ skarga została złożona przed wejściem w życie poprawionej ustawy, prawdopodobnie będzie rozpatrywana.
Nowelizacja skraca też czas likwidacji pomników gloryfikujących poprzedni ustrój, muszą zniknąć do końca marca. Nie wiadomo dokładnie, ile ich jest. IPN wie tylko o tych, które upamiętniają żołnierzy Armii Czerwonej i komunistycznych partyzantów. Z naszych danych wynika, że jest ich przynajmniej 10 – m.in. w Olsztynie, Reszlu, Pieniężnie, Elblągu, Lidzbarku Warmińskim, czy Kisielicach – informuje dr Paweł Warot z olsztyńskiej delegatury IPN-u.
Nieco inną listę ma Urząd Wojewódzki – są na niej m.in. tablice poświęcone funkcjonariuszom MO czy UB, ale nie ma niektórych pomników, które są na liście IPN.
Na obu listach jest natomiast olsztyński Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej długa Xawerego Dunikowskiego, popularnie zwany „szubienicami”.
Ustawa dekomunizacyjna akurat tego pomnika jednak nie obejmie – jest on wpisany do rejestru zabytków.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Podbielska
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Trwa zbiórka podpisów pod projektem ustawy ograniczającej cierpienie zwierząt
- Zbierają podpisy, bo chcą poprawić los zwierząt. Czasu jest coraz mniej
- Łukasz Michnik: mamy szereg argumentów, by nie pracować jak sto lat temu
- Zmiana organizacji ruchu w Ełku. Na skrzyżowaniu stanęła tymczasowa sygnalizacja