Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowatorska operacja prostaty w Olsztynie. „Do tej pory były to rozległe i bolesne zabiegi”

Fot. Szpital Miejski w Olsztynie

Szpital miejski w Olsztynie będzie wykonywał operacje prostaty nowatorską metodą. Zabieg laserem pozwala na precyzyjne cięcie, a pacjent tego samego dnia może iść do domu.

Olsztyńskich medyków uczył dr Mark Cynk z Wielkiej Brytani. Takie zabiegi będą w olsztyńskim szpitalu miejskim standardem – zapewnia doktor Zbigniew Purpurowicz z oddziału urologii i onkologii urologicznej. Do tej pory były to bardzo rozległe operacje, co skutkowało długim pobytem pacjenta w szpitalu, a okres rekonwalescencji był bardzo bolesny.

Zamieniamy bardzo rozległą operację, jaką było do tej pory adenomektomia przezpęcherzowa albo metoda Milina, gdzie palcem wyłuszczało się przerośniętą część prostaty. To były bardzo rozległe operacje i długi pobyt pacjenta w szpitalu, nawet do 2 tygodni i ból. Wszystko to zamieniamy na delikatna procedurę, gdzie używamy lasera. Po zabiegu zostawiamy cewnik i chory tego samego dnia może pójść do domu.

00:00 / 00:00

Urządzenie do wykonywania operacji prostaty metodą HoLEP już zostało zakupione przez szpital miejski w Olsztynie. Koszt samego laseru to milion złotych.

Fot. Szpital Miejski w Olsztynie

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie. Fot. Ł.Węglewski

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, operacja, szpital miejski, prostata, szpital Olsztyn, Zbigniew Purpurowicz, urolog
Jak zapobiegać współczesnym chorobom cywilizacyjnym?

O tym dyskutowali w Olsztynie uczestnicy XVI Warmińsko-Mazurskich Dni Fizjoterapii. Tematem głównym tegorocznej konferencji była "Fizjoprofilaktyka chorób cywilizacyjnych - od dzieciństwa do starości". O znaczeniu fizjoprofilaktyki...

Zamknij
RadioOlsztynTV