Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowa zmiana żołnierzy amerykańskich w Polsce. Dziś można było ich spotkać w Elblągu

Amerykańscy żołnierze na ulicach Starego Miasta w Elblągu. Fot. Aneta Puzdrowska

Nowa  grupa amerykańskich żołnierzy przyjeżdża na Warmię i Mazury. Mają zastąpić wojskowych stacjonujących w Bemowie Piskim.

Żołnierze grupy bojowej stacjonujących nie tylko w Polsce, ale także na Litwie, Łotwie i w Estonii, znajdują się w Polsce w ramach tzw. wzmożonej wysuniętej obecności. Jest to wynik realizacji postanowień szczytu NATO, który odbył się w 2016 roku w Warszawie i który dotyczy wzmocnienia całej ściany wschodniej sojuszu – wyjaśnia rzecznik Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód, major Dariusz Guzenda.

Do Polski przyjedzie ponad tysiąc żołnierzy. Poza Amerykanami, także Brytyjczycy, Rumuni oraz Chorwaci. Zanim jednak przejmą obowiązki w Bemowie Piskim, dzisiaj odwiedzili Elbląg.

Dziś mogliśmy uczestniczyć w pokazie statycznym i zobaczyć m.in. amerykańskie Strykery, brytyjskie Szakale. To bez wątpienia atrakcje nie tylko dla dzieci. W czasie pokazu można było wejść do środka wozów, zrobić sobie zdjęcia z żołnierzami, którzy przybywają do Polski – dodaje mjr Guzenda.

Sprzęt wojskowy NATO będzie można można było oglądać dziś (15.10) w godz. 12-16 na Starym Mieście w Elblągu.

Później wozy bojowe oraz całe wyposażenie Amerykanie zabrali do Bemowa Piskiego. Na tym sprzęcie będziemy się szkolić – podkreśla sierżant sztabowy Justin Norden dowódca drużyny piechoty.

00:00 / 00:00

20 października w Bemowie Piskim odbędzie się uroczyste przekazanie zmiany międzynarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Będzie to uroczysty apel, w którym udział wezmą ambasadorzy i przedstawiciele wojskowi.

Fot. Aneta Puzdrowska

Fot. Aneta Puzdrowska

Fot. Aneta Puzdrowska

Fot. Aneta Puzdrowska

Fot. Aneta Puzdrowska

Fot. Aneta Puzdrowska

Fot. Aneta Puzdrowska

Fot. Aneta Puzdrowska

…………………………..

Autor: A.Puzdrowska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, żołnierze, nato, Amerykanie
„Nie dzielimy żołnierzy na lepszych i gorszych. WOT rozszerza zdolności sił zbrojnych”. Generał brygady Wiesław Kukuła gościem Porannych Pytań

Nie brakuje chętnych do Wojsk Obrony Terytorialnej mówił w Porannych Pytaniach dowódca WOT generał brygady Wiesław Kukuła. Prawie 50 procent żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej to żołnierze...

Zamknij
RadioOlsztynTV