Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowa siedziba instytutu PAN w Olsztynie. Przeniosą się tu zakłady z Białegostoku

Fot. PAN

Zakończyła się budowa nowej siedziby Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Po 35 latach funkcjonowania stworzy możliwość pracy całego zespołu w jednym miejscu. Mowa o 250 osobach.

Obecnie Instytut mieści się jeszcze w 4 lokalizacjach – dwie są w Olsztynie przy Tuwima i Bydgoskiej, a 2 w Białymstoku – to Park Technologiczny i Uniwersytecki Szpital Medyczny. Teraz wszystko będzie w jednym miejscu. Nowa lokalizacja jest tuż przy Parku Naukowo-Technologicznym przy ulicy Trylińskiego w Olsztynie.

Prof. Mariusz Piskuła, dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie powiedział, że plany budowy nowej siedziby sięgają 2011 roku. – Nowy obiekt był bardzo dobrze przemyślany. Jego główny trzon to laboratoria i pomieszczenia do specjalistycznych prac analitycznych i najważniejszy inteligentny system zarządzania – wyjaśnił. Co ciekawe, instytut będzie zorganizowany w sposób otwarty. Z centrów technologii z nowoczesną aparaturą obsługiwaną przez specjalistów będzie mógł korzystać każdy, kto będzie tego potrzebował.

Ważnym elementem, o którym mówił profesor Piskuła, są też pomieszczenia „open space”, czyli duże pracownie zarządzane przez pracowników technicznych – odpowiedzialnych za to, by wszystko było dostępne i na swoim miejscu. Instytut zajmuje powierzchnię ponad 10 tys. metrów kwadratowych. Już teraz ściśle współpracuje z olsztyńskim Parkiem Naukowo Technologicznym, a teraz ta współpraca ma się jeszcze bardziej zacieśnić.

Sięgając do historii, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności pod taką nazwą funkcjonuje od 1995 roku. Wcześniej było to Centrum Agrotechnologii i Weterynarii PAN. Naukowcy zaczynali od zootechniki i technologii żywności, obecnie są bardzo blisko zdrowia człowieka, dobrostanu zwierząt, wpływu żywności na zdrowie, rozrodczość, choroby metaboliczne, problemy z prokreacją, zwierzęce in-vitro czy akwakulturę.

– Instytut jest bardzo dobrze oceniany. Należy do ścisłej czołówki krajowej – podkreślał podczas konferencji w Olsztynie prof. Romuald Zabielski z Polskiej Akademii Nauk.

– Nowa siedziba powstała przy dużym udziale unijnych środków – podkreślił marszałek województwa Marcin Kuchciński. To ponad 70 mln złotych środków europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020, bez których nie byłoby możliwości budowy i rozwoju Instytutu. To, jak mówił Kuchciński pokazuje, jak cenne i istotne są unijne środki.

Cała inwestycja pochłonęła 109 ml złotych. Sam Instytut ze środków własnych dołożył 30 mln. Praca w nowej siedzibie ruszy najwcześniej wiosną.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Polska Akademia Nauk, PAN, Instytut Rozrodu Zwierząt i Żywności Polskiej Akademii Nauk
Polska Akademia Nauk i jej zarządzanie majątkiem. Posłuchaj Śliskiej Sprawy

Po prawie 30 latach funkcjonowania ma zostać zlikwidowana stacja badawcza Instytutu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk w Kosewie Górnym koło Mrągowa. W ośrodku mieszka ponad 400 jeleniowatych:...

Zamknij
RadioOlsztynTV