Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowa broń w walce z przemytnikami na polsko-rosyjskim przejściu granicznym w Gronowie

Rentgenowski obraz koła z ukrytymi papierosami

Bronią służb celnych w Gronowie na granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim jest nowoczesny skaner rentgenowski.

Jak się okazuje, to dopiero inwestycyjne preludium w tej części granicy polsko – rosyjskiej. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie Iwona Smolińska wyjaśnia, że w najbliższym czasie wszystkie przejścia graniczne zostaną wyposażone w rentgen. W Braniewie planowana jest budowa dużego skanera rentgenowskiego.

Obecnie dysponujemy rentgenem na przejściu granicznym w Bezledach i na przejściu granicznym w Grzechotkach. W przyszłości wszystkie przejścia graniczne planujemy zabezpieczyć w rentgen. Planujemy również budowę dużego skanera rentgenowskiego na przejściu kolejowym w Braniewie. Koszty tego będą ogromne. Jestem już po spotkaniach w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie. Rząd zabezpieczył środki finansowe na to, żeby rozbudować to przejście i przenieść je bliżej granicy z Rosją. W tej chwili to przejście jest oddalone około 7 kilometrów od granicy. Inwestycja ma być zakończona w 2020 roku.

Wyjątkowość skanera zachwalał Kazimierz Aliszewski z Krajowej Administracji Skarbowej w Olsztynie.

To tak jakbyśmy z ciągnika rolniczego przeskoczyli do Doliny Krzemowej. Przez przejście w Gronowie nie przejeżdżają ciężarówki tylko samochody osobowe, busy i autobusy.

Posłuchaj relacji Macieja Świniarskiego

 

Redakcja: BSChromy za M.Świniarski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gronowo, przejście graniczne, Izba Skarbowa, rentgen
Czy drony przemycają nielegalne papierosy przez polską granicę?

Inwencja przemytników potrafi zaskakiwać. W walce o przechytrzenie celników i Straży Granicznej sięgają po najnowszą technikę, wykorzystując również drony. Niedawno informowaliśmy o ujawnieniu na polsko-rosyjskim przejściu...

Zamknij
RadioOlsztynTV