Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo, Regiony
Niska pozycja Warmii i Mazur w rankingu innowacyjności. Winna m.in. słaba jakość dróg w regionie
Województwo warmińsko-mazurskie zajęło 14. miejsce w rankingu „Indeks Millennium 2019 – Potencjał Innowacyjności Regionów”.
Od wielu lat region znajduje się w ostatniej trójce zestawienia. W ocenie ekspertów budowie potencjału innowacyjności województwa nie sprzyja struktura jego gospodarki z dużym udziałem tradycyjnych działów przemysłu i niewielką liczbą firm z udziałem kapitału zagranicznego.
Spadek ludności, ujemne saldo migracji oraz słabo rozwinięta baza szkolnictwa wyższego ograniczają dostęp do wykwalifikowanych kadr niezbędnych do pracy w innowacyjnych firmach. Jedną z głównych barier dla inwestycji w regionie jest słabo rozwinięta infrastruktura drogowa i kolejowa. Wzrost potencjału innowacyjnego Warmii i Mazur ograniczają również jeden z najniższych współczynników aktywności zawodowej mieszkańców oraz niezadowalający poziom cyfryzacji przedsiębiorstw.
Atuty regionu to walory przyrodnicze, zaplecze surowcowe (wysokiej jakości drewno na wyciągnięcie ręki) i obecność trzech parków naukowo-technologicznych.
Autor: A. Socha
Redakcja: K. Ośko
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Projekty z unijnym dofinansowaniem poprawią konkurencyjność firm
- W Olsztynie otwarto pracownię Aktywnego Korzystania z Technologii. Tu edukacja łączy się z praktyką
- Olga Semeniuk-Patkowska o kobietach i ustawie mObywatel
- Jest zgoda na budowę fabryki i centrum badawczo-rozwojowego koło Olsztyna. Inwestycja zautomatyzuje przemysł