Aktualności, Kętrzyn
Możliwość kupna mieszkań z rynku wtórnego zwiększyła zainteresowanie programem MdM
Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport dotyczący funkcjonowania programu „Mieszkanie dla młodych” (MdM). Według NIK, wprowadzone w poprzedniej kadencji zmiany w programie znacząco zwiększyły zainteresowanie korzystaniem z niego. Jednocześnie postuluje wprowadzenie progów dochodowych warunkujących otrzymanie dofinansowania.
Izba informuje, że objęcie programem tylko zakupu nowo wybudowanych mieszkań lub domów jednorodzinnych spowodowało, że osoby z niskimi dochodami miały ograniczony dostęp do uczestnictwa w programie, ze względu na wysokie ceny na rynku pierwotnym. W mniejszych miejscowościach skorzystanie ze wsparcia państwa było wręcz niemożliwe z uwagi na brak nowych inwestycji mieszkaniowych.
Jak mówi Andrzej Zyśk, dyrektor delegatury NIK w Olsztynie, dopuszczenie do programu możliwości finansowania mieszkań z rynku wtórnego zwiększyło zainteresowanie dofinansowaniem.
Jeszcze w ostatnich 4 miesiącach 2015 roku wykorzystanie limitów wzrosło do 73 procent, ale już w następnym roku zostały wykorzystane w 96 procentach
Dyrektor olsztyńskiej delegatury NIK zaznacza również, że zmieniła się struktura beneficjentów programu.
Pozytywnym oddźwiękiem zmian było to, że ponad 3-krotnie wzrosła liczba beneficjentów programu posiadających dzieci, nadal jednak przeważały osoby samotne i małżeństwa bezdzietne stanowiące 3/4 kredytobiorców
Zgodnie z zapowiedziami, jutro (8.08) ruszy ponowny, dodatkowy nabór wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania w programie „Mieszkanie dla Młodych”. W związku z nowelizacją ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, do wykorzystania w tym roku będzie dodatkowa kwota 68 mln złotych na dofinansowanie zakupu mieszkań.
Program „Mieszkanie dla młodych” jest programem okresowym. Jego realizacja rozpoczęła się w 2014 roku, a zakończy w 2018.
Jego celem jest zapewnienie pomocy państwa umożliwiającej nabycie własnego mieszkania osobom młodym. Wsparcie polega na udzieleniu ze środków budżetu państwa dofinansowania do wkładu własnego kredytu mieszkaniowego. Możliwe też jest udzielenie, w przypadku urodzenia lub przysposobienia trzeciego lub kolejnego dziecka, dodatkowego wsparcia w formie spłaty części kredytu w okresie pierwszych pięciu lat od daty zakupu mieszkania.
Źródło: IAR
Redakcja: A.Socha