Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nieuczciwa urzędniczka pomogła koleżance wyłudzić unijne dopłaty. Wpadły, gdy właściciel ziemi wystąpił o pieniądze

Fot. fotolia

Prokuratura Rejonowa w Ełku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko mieszkance województwa warmińsko-mazurskiego i drugiej z podlaskiego o wyłudzenie 300 tysięcy  zł unijnych dopłat.

Z ustaleń śledztwa wynika, że mieszkanka Podlasia wcześniej pracowała w jednym z oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W 2018 roku nakłoniła swoją kuzynkę z Ełku do złożenia wniosków o unijne dopłaty dla producentów rolnych na działki, których żadna nie była właścicielem. Jednocześnie były to działki, na które wcześniej prawdziwi właściciele nie występowali o dopłaty.

Jedna z kobiet opracowała treść wniosków, pozyskała mapki i załączniki. Jak podkreśla prokurator Wojciech Piktel, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach, we wnioskach wskazywano niezgodnie z prawdą, że ełczanka prowadzi tam samodzielnie gospodarstwo rolne.

Wnioski dotyczyły ponad 300 działek. W ten sposób wprowadzono w błąd Biuro Powiatowe ARiMR w Ełku, które w 2019 roku wypłaciło dopłaty w łącznej kwocie ponad 300 tysięcy złotych.

Do wykrycia przestępstwa doszło, kiedy jeden z rolników z okolic Grajewa chciał wystąpić o unijne dopłaty. Dowiedział się wówczas, że nie może otrzymać wsparcia, bo na jego działki ktoś inny pobiera dopłaty.

Na koncie bankowym ełczanki zatrzymano ponad 200 tysięcy złotych, a 100 tysięcy w mieszkaniu drugiej kobiety. Mieszkanka Ełku odpowie za wyłudzenie dopłat i składanie nierzetelnych wniosków, a druga kobieta za kierowanie wykonaniem przestępstwa. Obu paniom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ełk, działka, oszustwo, Ziemia, dopłaty
Gminy dostaną dopłaty do czynszów. Na pomoc mogą liczyć osoby, które przez pandemię straciły dochody

29 ze 116 wszystkich gmin w województwie warmińsko-mazurskim złożyło zapotrzebowanie na dopłatę do czynszu. Chodzi o pomoc najemcom i podnajemcom lokali mieszkalnych, którzy utracili dochody w...

Zamknij
RadioOlsztynTV