Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Nieodpowiedzialność kierowców może szokować. Na Warmii i Mazurach trwa akcja „Bezpieczny Przejazd Kolejowy”
Od początku roku na strzeżonych przejazdach kolejowych na Warmii i Mazurach doszło już do czterech stłuczek. W ramach ogólnopolskiej akcji Bezpieczny Przejazd, olsztyńscy policjanci byli dziś na przejazdach wyposażonych w szlabany.
Olsztyńscy policjanci z ruchu drogowego akcję zaczęli w Klewkach, na ruchliwej drodze Olsztyn-Szczytno. Choć tamtejszy przejazd wyposażony jest w szlaban, funkcjonariusze doszli do wniosku, że warto się tam pojawić.
Przypominamy o podstawowych zasadach: zakazie wyprzedzania przed przejazdem, a przede o tym, że nawet przed przejazdem strzeżonym powinniśmy zwolnić i upewnić się, że nie jedzie pojazd szynowy. Szlaban to tylko urządzenie, też może nie działać prawidłowo. Dlatego zawsze należy zwolnić i zachować szczególną ostrożność
– podkreśla sierżant Tomasz Zieliński z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.
Na Warmii i Mazurach znacznie więcej stłuczek zdarza się właśnie na przejazdach strzeżonych, niż niestrzeżonych. Rok 2016 i 2017 to w sumie 69 kolizji. Rok bieżący to już 4 stłuczki.
Często to kolizje nie samochodu z pociągiem ale z innym samochodem, bo kierowca nie zwrócił wystarczającej uwagi na to, co robi samochód jadący przed nim, czy zwolni, czy zahamuje, czy zatrzyma się. W efekcie dochodzi do kolizji
– informuje starszy sierżant Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
Przed przejazdem strzeżonym należy zwolnić, ale nie ma obowiązku zatrzymania się. Taki obowiązek mamy przed przejazdami niestrzeżonymi, i to nawet, jeśli nie ma tam znaku STOP, a jedynie charakterystyczny kolejarski krzyż św. Andrzeja.
Policjanci podkreślają, że warto o tym pamiętać. Choć na Warmii i Mazurach do kolizji najczęściej dochodzi na przejazdach strzeżonych, to na tych niestrzeżonych dochodzi do wypadków znacznie bardziej tragicznych w skutkach. W roku 2016 na niestrzeżonych przejazdach w regionie zginęły 3 osoby. W 2017 ofiar śmiertelnych nie było, ale 2 osoby zostały ranne.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza
Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: BSChromy