Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nielegalna praca cudzoziemców na Warmii i Mazurach. Wśród nich m.in. obywatele Nepalu i Indonezji

Fot. W-MOSG

Legalność zatrudnienia cudzoziemców skontrolowali funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

W 2020 roku przeprowadzono 176 kontroli i jak się okazało 1 tysiąc 76 osób było zatrudnionych nielegalnie.

Nieprawidłowości stwierdzono w firmach zajmujących się: pośrednictwem pracy, budownictwem i transportem. Na czarnej liście znalazły się też zakłady produkcyjne. Najczęściej nielegalnie pracowali obywatele: Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Rosji. Byli też obywatele takich państw jak: Bangladesz, Indie, Azerbejdżan, Mongolia, Nepal czy Indonezja.

Największych uchybień dopuściły się firmy pośredniczące w powierzaniu pracy. Jeden z przedsiębiorców z Gdyni oddelegował do ełckich zakładów produkcyjnych 349 cudzoziemców. Okazało się, że 327 pracowało z naruszeniem przepisów.

Natomiast agencja pośrednictwa pracy z siedzibą w powiecie jarocińskim wysłała na Mazury 108 obcokrajowców. Aż 107 zostało nieleganie zatrudnionych w zakładach mięsnych.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej skierowali do sądów 139 wniosków o ukaranie pracodawców. Nałożyli też 105 mandatów karnych na kwotę 30 tysięcy złotych. Sądy wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na kwotę prawie 253 tysięcy złotych.

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za J.Golon/W-MOSG

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w straż graniczna, nielegalna praca, nielegalne zatrudnienie
Handel ludźmi i produkcja nielegalnych papierosów. Straż graniczna podsumowała miniony rok

Ponad 14 milionów 300 tysięcy zł warte były nielegalne wyroby akcyzowe zabezpieczone w zeszłym roku przez Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej. Funkcjonariusze podsumowali swoje działania na terenie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV