Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Niefortunna pomyłka czy próba wyłudzenia? Zamieszanie wokół inscenizacji słynnej Bitwy pod Grunwaldem

Fot. Konrad Gnyla

Bitwa z oskarżeniami o wyłudzenia w tle. Wójt gminy Grunwald zarzuca Fundacji „Grunwald” próbę wyłudzenia pieniędzy na inscenizację słynnej bitwy.

Fundacja „Grunwald” jest jednym z organizatorów tegorocznych Dniu Grunwaldu, podczas których odbędzie się m.in. inscenizacja słynnej bitwy z 1410 roku. Niedawno rozesłała do kilkunastu przedsiębiorców z regionu prośbę o wsparcie finansowe inscenizacji. Problem w tym, że w kilku pismach użyła sformułowania, iż Dni Grunwaldu organizuje wójt gminy, a to nieprawda – w tym roku gmina nie bierze udziału w organizacji wydarzenia. Dlatego wójt gminy Grunwald Adam Szczepkowski odpowiedział pismem, w którym zarzuca fundacji próbę wyłudzenia pieniędzy.

Nie wyrażałem zgody, by powoływać się na wójta gminy. Dlatego poprosiłem Fundację o sprostowanie i poinformowałem mieszkańców, że mojej zgody na takie działania nie było

– tłumaczy wójt Szczepkowski.

Józef Podolak, prezes zarządu Fundacji „Grunwald”, odpowiada, że niefortunne pismo to efekt błędu – bo przez poprzednie lata gmina włączała się w organizację Dni Grunwaldu.

To ja pisałem to pismo. Trochę się opierałem na takim kopiuj-wklej pism z ubiegłego roku i sprzed dwóch lat, w których był i wójt, i Fundacja. Przepraszam, to jest po prostu pomyłka

– przekonuje.

Reporter Radia Olsztyn zapytał wójta gminy, czy – skoro zarzuca próbę wyłudzenia – zgłosi sprawę organom ścigania?

Rozpatrujemy, czy zgłaszać, czy nie. Zobaczymy, czy Fundacja rzeczywiście te sprostowania roześle

– mówi Adam Szczepkowski.

A Józef Podolak zapewnia, że wysłał już sprostowania do osób, które dostały pisma z błędem oraz że planuje wysłanie odpowiednich przeprosin wójtowi gminy.

Dodajmy, że głównym organizatorem Dni Grunwaldu i będącej ich częścią inscenizacji bitwy jest samorząd województwa, działający za pośrednictwem Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Dyrektor Muzeum odmówił jednak komentowania tej sprawy.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w inscenizacja, bitwa pod Grunwaldem, Wójt gminy Grunwald
Znamy datę tegorocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem

Tegoroczna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 13 lipca - poinformował dyrektor muzeum bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej. Widzowie tegorocznej Bitwy pod Grunwaldem będą musieli liczyć...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV