Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znamy datę tegorocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem

W tym roku inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 13 lipca. Fot. Wojciech Chromy

Tegoroczna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 13 lipca – poinformował dyrektor muzeum bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej.

Widzowie tegorocznej Bitwy pod Grunwaldem będą musieli liczyć się z niewielkimi utrudnieniami w pobliżu pola bitwy. Tam, gdzie od lat działało wesołe miasteczko budowane jest nowe muzeum.

W rekonstrukcji bitwy z 15 lipca 1410 roku od lat biorą udział bractwa rycerskie z całej Polski, a także goście z Europy i świata (regularnie przyjeżdżają m.in. Litwini, Rosjanie, Niemcy, przed laty bywali też rycerze z USA i Australii). Rycerze, giermkowie i bialogłowy mieszkają w obozach historycznych, które rozbijają na kilka dni przed bitwą. Żyją w nich według zasad i reguł średniowiecznych – nie używają współczesnych sprzętów, gotują według średniowiecznych przepisów, ubierają się w historyczne stroje. Wraz z nimi pod Grunwald przyjeżdżają też rzemieślnicy, którzy wytwarzają historyczne stroje, naczynia, elementy uzbrojenia.

Od lat inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem przyciąga po kilkadziesiąt tysięcy widzów z całego świata.

Autor: B.Gajlewska za PAP
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rekonstrukcja, inscenizacja, bitwa pod Grunwaldem
Elbląg uczcił 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Dziś przypada 156. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, które rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku. Jak co roku z tej okazji Międzyszkolne Koło Historyczne w Elblągu przeprowadziło...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV