Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, STYL i ZDROWIE, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Niebezpieczne ukąszenia. Jakie sygnały powinny niepokoić?
Sierpień to wzmożona aktywność os, pszczół i szerszeni. Jeżeli zauważymy ich gniazdo na swojej posesji, możemy wezwać straż pożarną.
Po takim zgłoszeniu strażacy przyjadą na miejsce, ale nie zawsze usuną niechcianych, skrzydlatych lokatorów. – Jeżeli nie będzie zagrożenia życia lub zdrowia, to ogrodzimy teren i podpowiemy, co robić dalej. To wynika z prawa budowlanego – powiedział młodszy brygadier Rafał Melnyk z warmińsko-mazurskiej Państwowej Straży Pożarnej
W tym miesiącu w całym kraju straż pożarna odnotowała niemal 17 tysięcy takich zdarzeń, a w województwie warmińsko-mazurskim – kilkaset. Należy podkreślić, że jedno ukąszenie można stanowić śmiertelne zagrożenie.
– Osoby, które mają alergię na jad błonkoskrzydłych, powinny szczególnie uważać. Najgroźniejszy jest wstrząs, ale niepokoić mogą również: silny obrzęk, nudności, zawroty głowy, duszności – przypomniała alergolog, dr n. med. Magdalena Zakrzewska.
Osoby, które wiedzą o swojej alergii, powinny mieć przy sobie autostrzykawkę z adrenaliną. Tylko jej podanie bezpośrednio po użądleniu zapobiega zasłabnięciu i może uratować życie.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Piasecka
Redakcja: K. Ośko