Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Nie żyje wybitny reżyser takich filmów jak „The Wall” i „Ptasiek”

Alan Parker. Fot. wikipedia.pl

Brytyjski reżyser sir Alan Parker, znany z takich filmów jak „Bugsy Malone”, „Sława”, „The Wall”, „Ptasiek”, „Missisipi w ogniu” i „Evita”, zmarł w piątek w wieku 76 lat – poinformowała jego rodzina.

Był dwukrotnie nominowany do Oscara i trzy razy do Złotych Globów w kategorii najlepszy reżyser. Wprawdzie nie otrzymał takich nagród za reżyserię, ale jego filmy łącznie dostały 10 Oscarów, a także 10 Złotych Globów i 19 nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej BAFTA – z czego cztery przypadły samemu Parkerowi.

Urodzony w 1944 roku w Londynie Parker rozpoczął karierę zawodową w reklamie jako copywriter, a następnie zaczął pisać i reżyserować reklamy. Do filmu przeszedł w 1975 roku gdy wyreżyserował dla BBC produkcję telewizyjną „The Evacuees”, która otrzymała nagrodę BAFTA.

W następnym roku powstał pierwszy z jego najbardziej znanych filmów, pastisz filmów gangsterskich „Bugsy Malone”, zaś w kolejnych latach m.in. „Midnight Express” (1978), „Sława” (1980), „The Wall” (1982) z Bobem Geldofem w roli głównej, „Ptasiek” (1984) z Nicholasem Cage’em, „Harry Angel” (1987) z Mickey’em Rourke i Robertem De Niro, „Missisipi w ogniu” (1988) z Willemem Dafoe i Gene’em Hackmanem, „The Commitments” (1991) i „Droga do Wellville” (1994).

Powstała w 1996 roku „Evita”, będąca adaptacją musicalu Andrew Lloyda Webera z Madonną i Antonio Banderasem w rolach głównych, okazała się wielkim sukcesem komercyjnym. Zrealizował też teledyski do wykonywanych przez Madonnę utworów z „Evity”. Jego ostatnim filmem było „Zycie za życie” z 2003 roku z Kevinem Spacey i Kate Winslet.

Parker był znany z tego, że z powodzeniem reżyserował tak różne gatunki filmowe jak musicale, dramaty fabularne, komedie czy thrillery i horrory.

Nominacje do Oscara w kategorii najlepszy reżyser otrzyma za „Midnight Express” i „Missisipi w ogniu”. Z kolei za „Ptaśka” otrzymał Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes.

W 1995 roku Parker otrzymał Order Imperium Brytyjskiego za zasługi dla brytyjskiego przemysłu filmowego, a w 2002 roku tytuł szlachecki. W 2013 roku otrzymał BAFTA Academy Fellowship Award, najwyższe wyróżnienie Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej.

Jak poinformowano, zmarł po długiej chorobie.

Ł.A/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zamiast parkietu – piasek. Indykpol AZS wraca do gry

Nietypowo, bo od gry na piasku, Indykpol AZS Olsztyn wraca do rywalizacji pod siatką. W niedzielę Zielona Armia weźmie udział w turnieju eliminacyjnym Pre Zero Grand...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV