Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Nie żyje najsłynniejszy odtwórca roli Jamesa Bonda. Sean Connery miał 90 lat

Sean Connery. Fot. PAP/EPA/Soeren Stache

W wieku 90 lat zmarł Sean Connery, a właściwie sir Thomas Sean Connery, wybitny szkocki aktor i najsłynniejszy odtwórca roli Jamesa Bonda – podała BBC.

Connery urodził się w 1930 roku, dorastał w raczej biednej rodzinie w slumsach Edynburga. Pracował między innymi przy polerowaniu trumien, jako roznosiciel mleka i ratownik, a mając 16 wstąpił do brytyjskiej marynarki wojennej.

Zainteresowanie kulturystyką i uroda pomogły mu zdobyć małą rolę w filmie „Południowy Pacyfik” (1949), a jeszcze przed jego szkocka premierą otrzymał kolejne filmowe propozycje. Był pierwszym odtwórcą roli Jamesa Bonda i zagrał w siedmiu filmach z tej serii.

W 1987 dostał Oscara za rolę policjanta w filmie „Nietykalni” w reżyserii Briana de Palmy. Otrzymał też trzy Złote Globy i dwie Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).

W 2000 roku otrzymał tytuł szlachecki za zasługi dla sztuki filmowej. Connery nie był zadowolony z tego, że kojarzony jest przede wszystkim z rolą brytyjskiego szpiega i mawiał, że „nienawidzi cholernego Jamesa Bonda”.

W 2004 roku w sondażu przeprowadzonym przez szkocki dziennik „The Sunday Herald” uznano go za „największego żyjącego Szkota”, a w innym sondażu w 2011 roku – „za najważniejszy żyjący szkocki skarb narodowy”.

Pracował z wybitnymi reżyserami jak Alfred Hitchcock, John Huston, John Boorman, Brian de Palma czy Steven Spielberg.

Magazyn „People” w 1989 roku uznał Seana Connery za „najbardziej seksownego żyjącego mężczyznę”, a dekadę później za „najbardziej seksownego mężczyznę stulecia”.

 

Redakcja:B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, aktor
W Jeziorze Rajgrodzkim utonął wędkarz

Policja pod nadzorem prokuratora wyjaśnia okoliczności utonięcia wędkarza w Jeziorze Rajgrodzkim koło Ełku. Do wypadku doszło prawdopodobnie po południu w pobliżu miejscowości Stacze. Świadek poinformował strażaków,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV