Nie chcą terminala pod Braniewem
Pod Braniewem, w okolicach Rodowa, ma powstać duży terminal przeładunkowy towarów z Rosji. Na niemal 30 hektarach będzie zgromadzony i transportowany dalej węgiel kamienny, nawozy sztuczne i inne produkty.
Budowie terminala sprzeciwiają się okoliczni rolnicy. Na spotkaniu w braniewskim starostwie, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, mieszkańcy Rodowa przekonywali, że inwestor kupił działkę rolną, a nie inwestycyjną. I choć nie ma jeszcze pozwolenia na budowę terminalu, to już powstaje tam droga.
Przedstawiciele firmy, która wykonywała raport środowiskowy zapewniają, że terminal nie będzie zagrażał pobliskim uprawom. To nie przekonuje jednak mieszkańców, którzy obawiają się, że wzrośnie emisja spalin i pyłów i nikt nie będzie chciał kupować ich owoców i warzyw.
Rolnicy proponują, aby inwestycja powstała przed Braniewem, gdzie również jest możliwość wykupienia działki i doprowadzenia dróg. W sprawę włączył się wójt gminy Braniewo Tomasz Sielicki. Podkreśla on, że w gminie, w której bez pracy pozostaje około tysiąca osób, budowa terminala jest wielką szansą.
Według zapewnień inwestora zatrudnienie przy przeładunku miałoby znaleźć od 60 do 80 osób. Tak duża inwestycja, która miałaby powstać zaledwie kilka kilometrów od Braniewa, budzi także zastrzeżenia mieszkańców tego miasta. Ostrożne szacunki przewidują, że dziennie przez centrum miałoby przejeżdżać około 50-60 ciężarówek. Musiałyby one jechać główną ulicą miasta i pokonywać jedyny w Braniewie most na rzece Pasłęce. To z kolei doprowadziłoby do komunikacyjnego paraliżu. (andrea/bsc)