Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie będzie wyrazów wsparcia dla mundurowych ochraniających granicę z Białorusią. Radni Olsztyna podzieleni. Słuchaj Porannych Pytań

Fot. Agnieszka Chmielewska

Radni Olsztyna podzieleni w sprawie wyrazów wsparcia dla polskich żołnierzy i innych służb mundurowych działających na granicy polsko-białoruskiej. Gośćmi Porannych byli Mirosław Gornowicz i Radosław Nojman. Rozmawiał Marek Lewiński.

Nie będzie wyrazów wsparcia dla mundurowych

Podczas ostatniej sesji radni PiS zaproponowali podjęcie uchwały popierającej działania służb mundurowych. Porządek obrad nie został jednak rozszerzony o ten punkt. Od głosu wstrzymał się Mirosław Gornowicz z prezydenckiego klubu Ponad Podziałami.

W wielu sprawach, co do zasady, mamy pozytywne stanowisko, ale oficjalnych dokumentów w tych sprawach nie przyjmujemy. Uważamy, że niewiele wnoszą i niczego nie dają, poza efektem propagandowym. Mam wrażenie, że w tym przypadku mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją.

Radosław Nojman z PiS, autor projektu uchwały, twierdzi, że miała ona bardzo wyważony charakter:

Miałem trzy wersje. Wybrałem najbardziej wyważoną i unikającą sformułowań typowo politycznych, bo wiedziałem, że w tym składzie rady miasta Olsztyna takie stanowisko nie ma szans na przejście. Skupiłem się na postawie naszych dzielnych żołnierzy, funkcjonariuszy straży granicznej, policjantów i innych służb.

Propozycja radnych PiS o rozszerzenie porządku obrad o punkt dotyczący takiej uchwały nie znalazła poparcia wśród większości radnych. Za głosowało tylko sześciu przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Czterech radnych było przeciw, a dziesięciu wstrzymało się od głosu.

Budowa linii tramwajowej

Postęp prac przy budowie drugiej linii tramwajowej w Olsztynie był jednym z tematów Porannych Pytań. Radosław Nojman z Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że obecna sytuacja utrudnia normalne funkcjonowanie oraz prowadzenie działalności gospodarczej.

Mamy wrażenie, że brakuje pewnego planu, pewnego systemu, aby złagodzić utrudnienia i przejąć rozwiązania bezpieczne dla mieszkańców miasta.

Mirosław Gornowicz z prezydenckiego klubu Ponad Podziałami podkreślał, że miasto prowadzi gigantyczną inwestycję, wartą pół miliarda złotych.

Przy tej skali działania, zawsze bywają różne trudności. Poprzednie realizowane projekty pokazały, że mamy w Olsztynie fachowców, którzy skutecznie i sprawnie potrafią kierować tymi projektami.

Zgodnie z harmonogramem prac budowa drugiej linii tramwajowej w Olsztynie ma się zakończyć pod koniec 2023 roku.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

 

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, policja, Rada Miasta, sesja, Olsztyn, radni, straż graniczna, tramwaje
Radni mówią „tak” dla sprzedaży działki. Jaki los czeka Mazurską Służbę Ratowniczą?

Radni miejscy w Piszu chcą sprzedać działkę w Okartowie, na której swoją siedzibę ma Mazurska Służba Ratownicza. Ratownikom wygasła umowę na dzierżawę tej ziemi. Uważają, że...

Zamknij
RadioOlsztynTV