Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie będzie odstrzału jeleni w rezerwacie Las Warmiński

Fot. Krzysztof Mikunda

Ministerstwo Środowiska nie będzie naciskało na odstrzał jeleni w rezerwacie Las Warmiński. Początkowo chciało umożliwić odstrzał, sprzeciwiła się temu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Jak dowiedział się reporter Polskiego Radia Olsztyn, ministerstwo nie będzie podważało decyzji RDOŚ.

W ubiegłym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie przygotowała plan ochrony rezerwatu Las Warmiński. Wysłała go do Ministerstwa Środowiska, a resort nakazał wprowadzenie zmian – m.in. umożliwienia odstrzału jeleniowatych. Powód – zwierzęta niszczą młode drzewa.

Regionalna Dyrekcja po konsultacjach stwierdziła jednak, że nie zgodzi się na odstrzał i przesłała takie stanowisko ministerstwu. Zgodnie z przepisami, resort mógłby uchylić tę decyzję i podjąć inną. Ale po analizie doszedł do wniosku, że argumenty Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska są uzasadnione. To oznacza, że zgody na odstrzał jeleni w rezerwacie Las Warmiński nie będzie.

W piśmie, które reporter Polskiego Radia Olsztyn otrzymał od ministerstwa, resort zaznacza jednak – stan odnawiania drzew trzeba monitorować i ewentualnie wrócić do tematu odstrzału w przyszłości.

Andrzej Piedziewicz/asocha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odstrzał, jelenie
Odstrzały żubrów w Puszczy Boreckiej zgodne z przepisami

O jej wynikach poinformowała rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. Kontrolę zarządził dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z odstrzałami żubrów. Nadleśnictwo...

Zamknij
RadioOlsztynTV