Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nawilżanie skóry – pielęgnacyjne błędne koło

Fot. Fotolia.com

Nawilżanie skóry to podstawa pielęgnacji. Jednak zdaniem dr Sobii Ali, nadmierne stosowanie produktów nawilżających może pogorszyć kondycję skóry, prowadząc do jej przesuszenia i zaostrzenia trądziku.

– Wiele z nas uskarża się na przesuszoną i wrażliwą skórę, naturalnym jest sięganie po kremy nawilżające, szczególnie zimą, kiedy pogoda może pogarszać kondycję skóry. Jednak zaledwie niewielki procent osób faktycznie ma wysuszoną skórę, której efektem może być łuszczyca lub egzema – wyjaśnia dr Sobia Ali z Edinburgh Medical & Cosmetic Centre.

Ekspert ostrzega, że nadmierne korzystanie z produktów nawilżających w efekcie osłabia naszą skórę, prowadząc do jeszcze większego jej przesuszenia. – Wpadamy w błędne koło, które może być katastrofą dla skóry – wyjaśnia.

– Produkty nawilżające stanowią ponad 50 proc. sprzedaży produktów do pielęgnacji skóry, co nie jest zaskakujące, ponieważ jesteśmy przekonani, że rytuał oczyszczenia, tonowania, nawilżenia jest tak samo ważny jak szczotkowanie zębów, ale to błędne przekonanie – mówi Sobia. – Naturalne nawilżenie musi pochodzić z naszej skóry i nie można go zastąpić żadnymi środkami – dodaje.

Jak wyjaśnia ekspert, produkty nawilżające wyłączają naturalne mechanizmy nawilżające skóry, co może prowadzić do nasilenia się takich dolegliwości jak trądzik.

Sobia wskazuje, że w pielęgnacji skóry warto sięgać po składniki, które ją wzmacniają. – Produkty bogate w witaminę C pomogą w naprawie skóry, szczególnie w miesiącach zimowych. Witamina C jest wielozadaniową potęgą antyoksydacyjną, która naprawia, odnawia i wzmacnia skórę. Istotne są również składniki budulcowe warstwy lipidowej, które zapobiegają wyparowywaniu wody z naskórka – tłumaczy.

Koniecznym zabiegiem jest również złuszczanie naskórka.

Autor: PAP Life
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w skóra, Twarz
Przygotuj skórę na jesień

Zbliżająca się wielkimi krokami jesień to bez wątpienia trudny czas dla naszej skóry. Jeśli niewłaściwie o nią zadbamy, stanie się bardziej podatna na negatywny wpływ czynników...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV