Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Koniec sierpnia to dobry czas, by sprawdzić znamiona

Sezon urlopowy sprzyja długiemu przebywaniu na słońcu. Niestety, nadmierne opalanie może się źle skończyć dla naszej skóry.

Koniec wakacji to dobry moment, by sprawdzić swoje znamiona i przebarwienia. Czerniak jest nowotworem agresywnym, ponieważ szybko się rozwija, tworzy przerzuty i często jest odporny na leczenie. Zazwyczaj kojarzymy go ze zmianami na skórze, ale może się pojawić także w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, nosa czy gałki ocznej.

Przyglądajmy się naszej skórze, przynajmniej raz w miesiącu sami sprawdźmy swoje znamiona, pieprzyki, czy nie pojawiły się jakieś niepokojące zmiany. Jak to robić? Można skorzystać ze specjalnej ściągi czerniaka – metody ABCDE, w której bierzemy pod uwagę pięć kryteriów zmian na skórze: asymetrię, brzegi, kolor, duży rozmiar i ewolucja

– podkreśliła Magdalena Mil, rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ.

Zagrożenie zachorowaniem na czerniaka wzrasta m.in. u osób o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, mających dużą liczbę znamion barwnikowych, które doznały oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie, słabo tolerujących słońce, opalających się z dużym trudem, przebywających w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie, a także tych osób, u których w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry oraz opalających się w solarium.

Z danych z Krajowego Rejestru Nowotworów na lata 1980-2020 wynika, że zapadalność na ten nowotwór skóry zwiększyła się o 300% w ciągu ostatnich 30 lat. Jak podkreślają specjaliści, co roku w Polsce wykrywa się około 3500 nowych przypadków czerniaka, umiera ok. 1400 osób.

NFZ zachęca do skorzystania z badań oferowanych w ogólnopolskim programie profilaktyki nowotworów skóry. Informacje na temat samej profilaktyki, ogólnopolskiego programu i o tym, jakie placówki go realizują, można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia, a także na stronie pacjent.gov.pl oraz w Sali Obsługi Klienta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: L. Tekielski
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nowotwór, skóra, czerniak
Diagnoza: nowotwory u dzieci. Posłuchaj audycji

Rocznie w kraju na nowotwory zapada około 1200 dzieci, w województwie warmińsko-mazurskim około 40. Najczęściej rozpoznawane są białaczki, guzy mózgu, chłoniaki i guzy lite. Szczyt zachorowań...

Zamknij
RadioOlsztynTV