Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Naukowcy z Olsztyna badają Odrę. To oni potwierdzili obecność alg złocistych

Fot. PAP / Lech Muszyński

– To katastrofa, jakiej jeszcze nie mieliśmy w Polsce – tak sytuację na Odrze ocenia dr Andrzej Kapusta z Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Naukowcy z Olsztyna badają rzekę i szukają przyczyn masowego umierania w niej ryb i innych organizmów.

Olsztyński środek jest jedną z najważniejszych instytucji zaangażowanych w te działania. To naukowcy z tego instytutu potwierdzili obecność w wodzie alg złocistych, których toksyny spowodowały umieralność nie tylko ryb, ale i mięczaków na ogromną skalę.

Jak podkreślił dr Andrzej Kapusta z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, powrót Odry do stanu sprzed zatrucia zajmie lata, choć z tego co obserwował na miejscu, nie wszystkie ryby giną, bo mają możliwość przemieszczania się z zatrutych terenów. Gorsza sytuacja jest w przypadku mięczaków, bo one nie są tak mobilne.

00:00 / 00:00

Ryby szukają schronienia w ujściach dopływów mniejszych rzek, które wpływają do Odry lub w odcinku, gdzie zasilana jest przez Wartę. Jak dodał olsztyński naukowiec, jeszcze długo w Odrze nie będzie ryb takich rozmiarów, jakie teraz były wyławiane, bo są to okazy, które żyły w tej rzece przez kilkanaście, nawet kilkadziesiąt lat.

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rzeka, naukowcy, śnięte ryby
Rozpoczęto koszenie dna Łyny. Roślinność zagraża terenom zalewowym

Na odcinku od Bartąga do Olsztyna specjalna łódź wycina roślinność, którą później będzie trzeba wyłowić. Akcja prowadzona jest dwa razy w roku - wiosną i latem...

Zamknij
RadioOlsztynTV