Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nauka też sztuka! Piknik rodzinny Polskiej Akademii Nauk na Starym Mieście w Olsztynie

Piknik rodzinny Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Fot. M. Lewiński

Pisanie tajnych wiadomości niewidzialnym atramentem, poszukiwanie magicznych przeciwutleniaczy w napojach, badania szczątków polskich dinozaurów – z takimi zadaniami zmierzyli się goście Pikniku PAN „Nauka też sztuka!”. Impreza odbyła się na Starym Mieście w Olsztynie.

Popularno-naukowe pokazy, warsztaty, eksperymenty i konkursy są znakomitą okazją do przyjrzenia się pracy badaczy, spróbowania sił w naukowych wyzwaniach i rozbudzenia w sobie pasji odkrywania otaczającego nas świata.

Organizatorzy zaprosili do Olsztyna zaprzyjaźnionych naukowców z innych jednostek Polskiej Akademii Nauk z całej Polski, m.in. z Instytutu Biochemii i Biofizyki, Instytutu Chemii Organicznej czy Instytutu Paleobiologii. Dzięki nim odwiedzający przyjrzeli się polskim badaniom na Antarktyce, zbadali kości sprzed 230 milionów lat i nauczyli się „chodzić po wodzie”. Na pokazach przygotowanych przez badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mali i więksi odkrywcy przeprowadzali eksperymenty za pomocą najprostszych produktów spożywczych i poznali niełatwą sztukę poruszania się po lesie.

Nie brakowało też „bestsellerów” prowadzonych przez naukowców z olsztyńskiego Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. Organizatorzy przygotowali m.in. warsztaty komponowania kosmetyków z dodatkiem liofilizowanych owoców, konkurs sprawdzający sprawność zmysłów, eksperymenty pozwalające wykryć w żywności korzystne dla zdrowia antyoksydanty, warsztaty budowania DNA ze słodkich żelków i zawody poszukiwania glutenu w produktach z codziennego menu.

Piknik rodzinny Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Fot. M. Lewiński

Piknik rodzinny Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Fot. M.

Piknik rodzinny Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Fot. M.

Piknik rodzinny Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Fot. M. Lewiński

 

Piknik naukowy PAN na olsztyńskiej starówce

Piknik naukowy PAN na Starym Mieście w Olsztynie

Partnerem imprezy jest Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku z siedzibą w Olsztynie. To już trzecia edycja Pikniku organizowanego przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

Piknik pod hasłem „Nauka też sztuka”

(PAP/MLewinski/BSChromy)

Więcej w zabawa, nauka, starówka, Polska Akademia Nauk, PAN, piknik
„Miłość w rodzinie nigdy nie zginie”, a przekonali się o tym mieszkańcy Braniewa. Trwają Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny

W Braniewie trwa rodzinny piknik. To jedna z wielu imprez Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny potrwają miesiąc. – To około tysiąca bardzo różnych wydarzeń w...

Zamknij
RadioOlsztynTV