Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nauka jest dziedziną globalną. Nie mamy powodów do kompleksów

Mariusz Piskuła. Fot. A. Podbielska

Profesor Mariusz Piskuła, Dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk był gościem w Bliższych Spotkaniach.

I. Malewska: Jak na tle światowych naukowców i badaczy wypadają nasi regionalni badacze? Nie musimy mieć żadnych kompleksów?

M. Piskuła: Nauka jest dziedziną globalną. Wszyscy pracujemy w jednym systemie, jedyną różnicą jest kwestia, gdzie kto mieszka. Jednak we współczesnym świecie komunikacja jest bez ograniczeń. Pracujemy wszyscy w jednym układzie, współpracujemy międzynarodowo. Uważam, że nie mamy powodów do kompleksów. Oczywiście, adres z którego nadajemy nasze wyniki w świat ma znaczenie. Jeżeli wysyła się publikację do bardzo dobrego czasopisma, to jesteśmy mocno i rzetelnie oceniani.

I. Malewska: Nasi naukowcy często jadą do Stanów Zjednoczonych i mają okazje zobaczyć jak wyglądają najlepsze laboratoria. Jak wypada nasz sprzęt w porównaniu z amerykańskim?

M. Piskuła: Niekoniecznie porównujmy się z USA. Europa jest nam bliższa a powiązania są zdecydowanie lepsze. To jest jeden z celów, które mam z tyłu głowy wysyłając młodych naukowców. Niech zobaczą warsztaty, na których powstają genialne prace.

I. Malewska: Mówi Pan o mikroskopach?

M. Piskuła: O różnego rodzaju aparaturze. Zagraniczne sprzęty nie zawsze są lepsze od tego co mamy. Niektóre są leciwe, przestarzałe technologicznie, ale jednak można na nich robić bardzo dobre rzeczy. Pod tym względem naprawdę nie mamy kompleksów. Bardzo dużo zmieniło się na plus w ciągu ostatnich pięciu, dziesięciu lat.

K. Kaszubski: Zmieniła się także mentalność. Dziś studenci są w stanie nawet spierać się z wykładowcami?

M. Piskuła: Kiedyś student był traktowany jako ktoś gorszy. Studiowanie polega na wgłębianiu się, na zadawaniu trudnych pytań i na stawianiu profesora w trudnej sytuacji. Musi on czuć na karku oddech kolejnego pokolenia.

I. Malewska: Wtedy następuje burza mózgów, i można wypracować wiele ciekawych pomysłów.

M. Piskuła: Dokładnie tak. Bardzo często świetne pomysły rodzą się w umysłach, które nie są obciążone teoriami. Oni po prostu widzą świat inaczej i to jest dobra droga.

Posłuchaj rozmowy z Mariuszem Piskułą.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Autor: D. Kucharzewska
Redakcja: A. Dybcio

Więcej w Bliższe spotkania, Mariusz Piskuła
Prof. Barbara Wróblewska: W połowie przypadków alergia jest chorobą dziedziczną

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych około dwustu osób rocznie umiera po spożyciu orzeszków ziemnych. Profesor Barbara Wróblewska, Kierownik Zakładu Immunologi i Mikrobiologii Żywności Polskiej Akademii...

Zamknij
RadioOlsztynTV