Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nauczyciele i wychowawcy wyróżnieni. Patronką nagrody jest Grażyna Langowska

Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Nauczycielom i wychowawcom promujących polskość i idee solidarnościowe po raz drugi przyznano Nagrody imienia Grażyny Langowskiej. Nagroda została ustanowiona przez Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej imienia Romana Dmowskiego i Jana Paderewskiego oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Wyróżnienie Stowarzyszenia w kategorii dla nauczyciela szkoły polonijnej otrzymała dyrektor szkoły imienia św. Marii Magdaleny we Lwowie – szkoły z ponad 200-letnią tradycją – W Wiera Szerszniowa. Jak mówi w szkole, na każdym poziomie odbywa się nauka w języku polskim historii, geografii, języka polskiego.

To daje możliwość przekazania wiedzy, ale oprócz tego wychowywać, obchodzimy tradycje narodowe, pamiętamy o Polakach związanych ze Lwowem, o zabytkach związanych z polskością chcemy, by nasze dzieci potrafiły opowiedzieć o tych miejscach gościom odwiedzającym Lwów

– podkreśliła.

Jak mówił pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak nagroda Wspólnoty Polskiej to hołd dla wszystkich, którzy szerzą polską kulturę na Kresach Wschodnich i mogli rozwijać się w duchu polskości.

Dzięki takim osobom, jak nasza laureatka istnieje polskie szkolnictwo, harcerstwo, duszpasterstwo

– podkreślił Jan Dziedziczak.

Nagrodę IPN za krzewienie postawy patriotycznej w młodym pokoleniu otrzymała nauczycielka historii w podpoznańskim Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Brzechwy w Dopiewie – Małgorzata Rogal-Drobińska. Podkreśla, że poprzez projekt „Tajemnica lasów polańsko-zakrzewskich” wciela wśród dzieci wartości solidarności pracy zespołowej i poznawania polskiej historii. Poprzez specjalną aplikację z grami, quizami, scenariuszami lekcji przedstawiła w przystępnym dla dzieci sposób temat martyrologii Wielkopolan z okresu II wojny światowej.

Nagrodę w kategorii dla wychowawcy działającego w epoce „Solidarności” ufundował Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Laureatem został zmarły w 2019 roku nauczyciel matematyki i działacz Solidarności Stefan Kubowicz

– mówił prezes Instytutu Jan Żaryn.

Podkreślił, że był jednym z nauczycieli w liceum krakowskim, wybrał zawód nauczyciela rezygnując z kariery na Uniwersytecie Jagiellońskim, w latach 80 założył związek „Solidarność” w szkole, a następnie w całym regionie małopolskim.

Patronką Nagrody jest Grażyna Langowska – nauczycielka, działaczka NSZZ „Solidarność”, represjonowana przez władze komunistyczne. Była absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Ukończyła studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z antykomunistyczną opozycją związała się jako młoda nauczycielka języka polskiego. Była pedagogiem i wychowawcą. Dwukrotnie została wybrana do Sejmu z ziemi olsztyńskiej. Zmarła 2 listopada 2009 roku.

Posłuchaj relacji Wojciecha Chromego

Autor: IAR/W. Chromy
Redakcja: K. Ośko/M. Rutynowski

Więcej w nagroda, IPN
Twórczość Żołnierzy Wyklętych w interpretacji uczniów. Rozstrzygnięto konkurs

Ponad 50 uczniów z Warmii i Mazur zgłosiło się do konkursu recytatorskiego, poświęconego twórczości Żołnierzy Wyklętych. W Olsztynie odbyła się gala finałowa. Organizatorem konkursu była olsztyńska...

Zamknij
RadioOlsztynTV