Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
Narodowe Granie w dniu urodzin ojca opery narodowej. W koncercie „Wiwat Moniuszko!” wystąpili aktorzy Teatru Jaracza w Olsztynie
Dzieł Stanisława Moniuszki w wykonaniu orkiestr symfonicznych, zespołów jazzowych i folkowych, a także znanych solistów można było wysłuchać na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
To kulminacja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Granie – Wiwat Moniuszko!”, którą zainicjowała para prezydencka z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Utwory kompozytora, przez 6 godzin grali i śpiewali artyści reprezentujący różnorodne style i gatunki muzyczne.
Narodowe Granie 2019 Wiwat Moniuszko! rozpoczął koncert Polskiej Orkiestry Radiowej. Z muzykami wystąpili śpiewacy: Joanna Moskowicz, Sławomir Naborczyk, Adam Kruszewski i Aleksander Teliga. W programie były między innymi, mazur z opery „Straszny Dwór”, uwertura do opery „Paria” i tańce góralskie z opery „Halka”. Podczas Narodowego Grania wystąpiły także: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Warszawska Orkiestra Sentymentalna i Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego.
Wśród wykonawców był Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Aktorzy zaprezentowali 9 piosenek ze spektaklu „Ja Ciebie kocham! Ach, te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią…”.
Narodowemu Graniu towarzyszyła nauka tradycyjnych polskich tańców. W koncercie finałowym uczestniczyli prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą. Na scenie wystąpili: Olga Szomańska, Magdalena Tul, Marek Bałata, Andrzej Lampert, Michał Szpak, Zespół Tomasza Filipczaka, Warszawski Chór Papieski im. św. Jana Pawła II, Chopin University Chamber Orchestra.
To jeden z największych polskich mistrzów muzyki, który dokumentował naszą tradycję, tak o Stanisławie Moniuszce mówił prezydent Andrzej Duda. Prezydent wziął udział w kulminacji akcji „Narodowe Granie – Wiwat Moniuszko!”.
Posłuchaj relacji Sylwii Białek
Celem akcji jest popularyzacja polskiej muzyki oraz wzmacnianie tożsamości narodowej poprzez upamiętnienie postaci i dorobku wybitnych polskich kompozytorów.
Stanisław Moniuszko – ojciec polskiej opery narodowej
Stanisław Moniuszko urodził się w 1819 r. w majątku Ubiel koło Mińska, w polskiej rodzinie szlacheckiej o patriotycznych tradycjach, jego ojciec Czesław uczestniczył w kampanii napoleońskiej. Do historii przeszedł jako ojciec polskiej opery narodowej. Był kompozytorem, dyrygentem, także pedagogiem. W latach poprzedzających wybuch powstania styczniowego i bezpośrednio po nim stworzył swoje najsłynniejsze dzieła – opery „Halka” i „Straszny dwór”.
Inspirację dla muzyki Moniuszki stanowiła kultura ludowa. Jednym z najlepiej znanych zbiorów jego drobnych utworów jest cykl dwunastu „Śpiewników domowych” zawierających pieśni do słów takich poetów polskich jak m.in. Teofila Lenartowicza, Adama Mickiewicza, Wincentego Pola, czy Stefana Witwickiego.
Jego utwory wpisywały się w kanon XIX-wiecznego wychowania patriotycznego. Kompozytor tworzył także muzykę religijną. Moniuszko zmarł w Warszawie 4 czerwca 1872 r. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Mietek Szcześniak gościem Radia Olsztyn. Rozmowa już 11 listopada
- Podwójny jubileusz okazją do koncertu poezji Marii Zientary-Malewskiej
- Nie chciał tworzyć pod dyktando komunistów. Pieśni Morawskiego na Festiwalu w Olsztynie
- Muzyczne nowości i zaskakujące formaty. Nowy sezon artystyczny w Filharmonii