Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Narodowe Czytanie z Radiem Olsztyn. Posłuchaj fragmentów „Balladyny” Juliusza Słowackiego

Kinga Kantor i Leszek Tekielski

Od początku Narodowego Czytania Radio Olsztyn aktywnie włącza się w tę akcję. Tegoroczną lekturą jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Jej fragmenty można było usłyszeć w Radiu Olsztyn.

Tym razem w role aktorów wcielili się pracownicy Radia Olsztyn.

Wszyscy byli zaciekawieni i zaangażowani. Niektórzy przypomnieli sobie występy w teatrzykach szkolnych i studenckich. Brzmienie przenieśli do studia nagrań. Dialogi wypadły bardzo żywo, utrwaliły temperament wykonawców, więc słuchacze na pewno będą mieli z nich dużo uciechy. Wybraliśmy najlżejsze sceny, zostawiając oczywiście te, które są kluczowe dla zrozumienia utworu. Będzie m.in. kilka Balladyn, kilka Alin, kilka wdów, co da możliwość porównania aktorów. Warto wspomnieć, że fragmenty dzieła przedstawią także pracownicy, których na co dzień nie słyszymy na antenie.

– podkreśla Marek Markiewicz, producent nagrań Narodowego Czytania z Radiem Olsztyn.

Na antenie można było usłyszeć: Krystynę Byrę, Jarosławę Chrunik, Joannę Golon, Dorotę Grzymską, Kingę Kantor, Alicję Kulik, Izabelę Malewską, Annę Minkiewicz-Zarembę, Małgorzatę Sadowską-Bartoszewicz, Beatę Świerkowską-Chromy, Izabelę Szpakowską, Wiolettę Zalewską-Szmit, Dominika Chowańca, Pawła Karpiszena, Krzysztofa Kaszubskiego, Marka Lewińskiego, Marka Markiewicza, Tadeusza Sadowskiego, Mirosława Sochackiego, Leszka Tekielskiego oraz Jaromira Wroniszewskiego.

 

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu.

Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.

Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości– specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

 

 

Redakcja: K. Ośko/B.Świerkowska-Chromy

 

Więcej w Balladyna
Gołdap zaprasza na Narodowe Czytanie

Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza do udziału w ogólnopolskiej akcji ,,Narodowe Czytanie”. Już po raz dziewiąty Polacy z całego świata spotykają się z dziełami narodowej literatury...

Zamknij
RadioOlsztynTV