Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Narodowa kwarantanna, komu zagraża strajk kobiet i wybory prezydenckie w USA. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Czy czeka nas lockdown, komu zagraża Ogólnopolski Strajk Kobiet i Ameryka po wyborach prezydenckich – to tematy audycji publicystycznej My, Wy, Oni.

Jej gospodarzem był Krzysztof Kaszubski. Z zaproszenia do dyskusji skorzystali:

  • Kamil Wysocki – Konfederacja/Ruch Narodowy
  • Edward Pietrulewicz – Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Monika Falej – posłanka Lewicy
  • Anna Wasilewska – posłanka Platformy Obywatelskiej
  • Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość

Rekordy zakażeń w kraju i regionie. Czy w Polsce konieczny jest lockdown?

Kamil Wysocki (Konfederacja)

Lockdown się zbliża. Premier cały czas nas straszy. Widzimy rosnące liczby zakażeń i zgonów. Widzimy też, że rząd utracił zaufanie społeczne, które miał wiosną. Ludzie widzą chaos (…) Liczby zakażonych wciąż rosną, a jedyny plan na przyszłość, o którym dziś słyszymy to strategia lockdownu i czekanie na szczepionkę.

Edward Pietrulewicz (PSL)

Na słowo lockdown już ciarki przechodzą wszystkich. Problem w tym, że przedsiębiorcy nie mają już pieniędzy nawet na życie. Z ogłaszaniem tych wszystkich restrykcji rząd postępuje nieodpowiedzialnie. Doskonałym przykładem jest zamknięcie sklepów meblowych (…) Absolutnie nie powinno być lockdownu.

Monika Falej (Lewica)

Rząd działa reaktywnie, a nie wyprzedzająco. Działa wtedy, gdy przekroczymy kolejne rekordowe progi zakażeń zamiast starać się, żeby do nich nie dochodziło. Pakiet rozwiązań rządu jest spóźniony i niekompletny (…) Warto żeby rząd słuchał opozycji. Lewica wielokrotnie podpowiadała wiele rozwiązań.

Anna Wasilewska (PO)

Droga rządu, może i jest dobra tylko z pewnością jest spóźniona. O szpitalach tymczasowych trzeba było myśleć wcześniej, żeby na teraz były już gotowe. Mówiliśmy, nie rozpoczynajmy roku szkolnego we wrześniu. Nie rozumiem czym jest narodowa kwarantanna.

Dariusz Rudnik (PiS)

Strategia walki z drugą falą epidemii jest realizowana przez rząd w sposób optymalny. Nie idziemy w skrajności. Nie puszczamy wszystkiego na żywioł, tak jak było to w Szwecji. Idziemy drogą środka, reagujemy i dostosowujemy działania do możliwości i sytuacji.

Czy Ogólnopolski Strajk Kobiet jest polityczną konkurencją dla partii lewicowych i liberalnych?

Kamil Wysocki (Konfederacja)

Ogólnopolski Strajk Kobiet to uzupełnienie opozycji totalnej, choć takie inicjatywy zawsze kończą się powołaniem nowego bytu politycznego. Skrajna lewica próbuje zawłaszczyć strajk.

Edward Pietrulewicz (PSL)

Poruszanie trudnych ideologicznie spraw w czasie pandemii jest skrajną nieodpowiedzialnością. Ogólnopolski Strajk Kobiet to nie jest żaden ruch polityczny (…) Kobiety nigdy nie pozwolą na wykazywanie się heroizmem rodząc dzieci, które za chwilę mają umrzeć. Pomysł takiego rozwiązania to straszliwe nieporozumienie.

Monika Falej (Lewica)

Ogólnopolski Strajk Kobiet to nie jest dla nas konkurencja. To jest walka o wartości jakimi są prawa człowieka (…) PiS wykorzystuje kobiety, żeby załatwiać swoje sprawy. Wyprowadza się na ulice ludzi nie związanych z Lewicą.

Anna Wasilewska (PO)

Protesty na ulicach to nie żaden ruch polityczny, tylko oddolna akcja społeczna. Kobiety wyszły na ulice, żeby walczyć i dbać o swoje prawa. Potem dołączyli młodzi ludzie i mężczyźni, który je wspierali. To są ludzie, którzy nie dają sobą manipulować.

Dariusz Rudnik (PiS)

Oczywiście, że to nie jest żądna konkurencja dla Lewicy, bo to jest część Lewicy. Część dobrze przygotowanej akcji, która miała za zadanie wykorzystać frustrację młodzieży, frustrację Polaków w tym ciężkim czasie kiedy są doświadczani przez pandemię.

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

 

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w usa, wybory prezydenckie, strajk kobiet, pandemia
Na kościołach pojawiły się hasła i symbole strajku kobiet. Teraz trzeba przeprowadzić prace konserwatorskie

Wyrażanie poglądów czy wandalizm? Na trzech olsztyńskich kościołach pojawiło się graffiti z hasłami i symbolami strajku kobiet. W dwóch przypadkach zniszczona została elewacja, a w przypadku...

Zamknij
RadioOlsztynTV