Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Najmniejsza sowa świata i największy bielik. Nowe okazy w olsztyńskim muzeum

Muzeum Przyrody w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski

Muzeum Przyrody w Olsztynie wzbogaciło się o osiem nowych eksponatów. To wypchane ptaki, które zginęły najczęściej w wyniku uderzenia o linie energetyczne. Najcenniejszymi nabytkami muzeum są sóweczka, słowik szary, bielik olbrzymi i gołąb skalny.

Wśród nich dominują przedstawiciele awifauny krajowej, to: sóweczka, sroka, słowik szary, świerszczak, rokitniczka i kapturka oraz dwa gatunki obce reprezentowane przez pochodzącego z Dalekiego Wschodu bielika olbrzymiego i zamieszkującego południe Europy gołębia skalnego. Do gatunków najcenniejszych należą: sóweczka, słowik szary, bielik olbrzymi i gołąb skalny

– podało muzeum.

Sóweczka jest najmniejszą sową Europy, i jedną z najmniejszych sów świata – zaledwie wielkości szpaka.

Jest to pierwszy okaz tego gatunku w naszych zbiorach. Martwy okaz został znaleziony na jednej z dróg w Puszczy Piskiej w pobliżu Rucianego-Nidy

– podało muzeum.

Słowik szary, który trafił do olsztyńskiego Muzeum Przyrody jest uważany za największego wirtuoza wśród ptaków. To zaledwie drugi okaz, jaki trafił do tej placówki w minionym półwieczu.

Bielik olbrzymi, którego wypchany okaz także wszedł w posiadanie muzeum, jest jednym z największych ptaków szponiastych świata i największym spośród 8 gatunków bielików, jakie współcześnie zasiedlają kulę ziemską. Długość ciała tego ptaka może sięgać 105 cm, a rozpiętość skrzydeł nawet do 280 cm.

Gołąb skalny zamieszkuje południe Europy, głównie kraje położone wokół Morza Śródziemnego.

Gatunek ten jest protoplastą rozpowszechnionych w miastach Europy, w tym Polski gołębi miejskich

– poinformował w mediach społecznościowych kierownik Muzeum Przyrody Marian Szymkiewicz i wyjaśnił, że okazy bielika olbrzymiego i gołębia skalnego Muzeum Przyrody otrzymało z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, sóweczka i sroka to ofiary kolizji z pojazdami, zaś pozostałe gatunki to ptaki, które zginęły w wyniku zderzenia z liniami energetycznymi w czasie wiosennej wędrówki nad Warmią i Mazurami.

Wszystkie eksponaty wykonał dla olsztyńskiego muzeum preparator dr Janusz Dynowski z Olsztyna, który współpracuje z Muzeum Przyrody od prawie 40 lat.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zbiory, ptaki, Muzeum Przyrody, sóweczka, słowik szary, bielik olbrzymi
Ptasi piknik nad Zalewem Wiślanym. To jedno z niewielu takich miejsc w Europie

Nad Zalewem Wiślanym od kilku tygodni trwają jesienne przeloty ptaków. W punkcie obserwacyjnym Nadleśnictwa Elbląg w leśniczówce Krynica Morska od lat znajduje się  stanowisko ornitologów, którzy...

Zamknij
RadioOlsztynTV