Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nabór do nowego rodzaju służby wojskowej. Jak będzie wyglądać?

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

W sobotę, 21 maja, ruszy nabór do nowego rodzaju służby w wojsku. To tzw. dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Procedury są uproszczone, a warunki bardzo korzystne.

Żołnierzowi będzie przysługiwała m.in. nieopodatkowana pensja w kwocie 4560 złotych, prawo do urlopu wypoczynkowego, a podczas szkolenia będzie można zrobić kursy na prawo jazdy, czy obsługę koparki.

Pułkownik Grzegorz Faka, szef Ośrodka Zamiejscowego w Olsztynie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji wyjaśniał, jak będzie wyglądał proces rekrutacji.

Kandydat będzie musiał przejść 2 etapy służby: 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia zakończone przysięgą oraz otrzymania przydziału do jednostki oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej bez obowiązku skoszarowania.

00:00 / 00:00

Płk Grzegorz Faka – Szef Ośrodka Zamiejscowego w Olsztynie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Fot. D. Grzymska

Będzie miał prawo do ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej. Jeśli przerwie służbę wojskową, to po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym będzie miał pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej.

W najbliższy weekend odbędą się w całej Polsce pikniki z atrakcjami, podczas których rozpocznie się nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W naszym województwie będzie można zrobić to 21 maja w Nidzicy i Ełku. Także w sobotę, 21 maja, rusza nabór online poprzez portal rekrutacyjny CWCR (wojsko-polskie.pl).

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny, która m.in. wskazuje model do osiągnięcia 300 tys. żołnierzy w polskich siłach zbrojnych (250 tys. w jednostkach operacyjnych i 50 tys. terytorialsów). Nowy rodzaj służby jest skutecznym mechanizmem zwiększania liczebności Wojska Polskiego oraz budowania jego rezerw.

Pikniki wojskowe dotyczące dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej odbędą się w całej Polsce 21 maja 2022 r.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bliższe Spotkania – 17.05.2022 r.

Prawniczy wtorek oraz zdrowy grill to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiała Izabela Malewska. Wielu Polaków nadal sprowadza używane auta z zagranicy, w tym...

Zamknij
RadioOlsztynTV