Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Warmii Mazurach jest około 200 kilometrów dróg szybkiego ruchu. Kolejne są w budowie. Czy potrafimy bezpiecznie się po nich poruszać?

Fot. A. Podbielska

Dziś w Bliższych Spotkaniach o bezpieczeństwie na drogach szybkiego ruchu.

Starszy aspirant Grzegorz Karaszewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie był gościem Małgorzaty Sadowskiej-Bartoszewicz i Krzysztofa Kaszubskiego.

Krzysztof Kaszubski: W województwie warmińsko – mazurskim mamy już drogi szybkiego ruchu. Jakie są najczęstsze wykroczenia czy zapomnienia kierowców na drogach?

Grzegorz Karaszewski: Niestety podstawowym grzechem jest prędkość. Kierowcy wjeżdżając na drogę myślą, że wolno im jechać z dużą prędkością i nic im nie grozi. To nie jest tak. Jeżeli rozwijamy bardzo duże prędkości – a jest nagminne łamanie przepisów- musimy się liczyć z większym niebezpieczeństwem – choćby wydłużona droga hamowania czy inne reakcje, które kierowca musi podjąć w tym czasie.

Krzysztof Kaszubski: Ważne jest to, aby zachować odpowiednią odległość. Często samochody są za blisko siebie i jeżeli jeden hamuje – wtedy jeden za drugim wpadają na siebie i mamy karambol.

Grzegorz Karaszewski: Tak, właśnie to jest to. Następną nieprawidłowością kierowców jest zajmowanie lewego pasa. Doskonale wiemy – czy to jest na drodze ekspresowej czy nie – jeżeli mamy drogę dwujezdniową powinniśmy jechać prawym pasem. Lewy pas służy tylko i wyłącznie do wyprzedzania. Natomiast kierowcy nagminnie korzystają z tego lewego pasa powodując utrudnienia w ruchu zatory. Kolejną taka nieprawidłowością jest zatrzymywanie się na poboczu.

Krzysztof Kaszubski: Zapominamy, że pobocze na drodze ekspresowej to nie jest to pobocze, które znany z drogi tradycyjnej, gdzie można na przykład zjechać, zatrzymać się, zjeść kanapki?

Grzegorz Karaszewski: Właśnie do tego są przeznaczone odpowiednie parkingi. Kategorycznie zabrania się zatrzymywania i postoju na drodze ekspresowej jak i na autostradzie, jeżeli to nie jest z przyczyn technicznych, czyli awarii pojazdu lub jakiegokolwiek innego zdarzenia drogowego.

Małgorzata Sadowskiej-Bartoszewicz: Jeżeli są awarie, to jak się zachować?

Grzegorz Karaszewski: Jeżeli zdarzy się nam taka awaria powinniśmy przede wszystkim ostrzec innych uczestników ruchu poprzez włączenie świateł awaryjnych – jeżeli pojazd jest wyposażony to świateł postojowych oraz wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Trójkąt ostrzegawczy na drodze ekspresowej czy autostradzie powinien być wystawiony 100 metrów za pojazdem. Wiadomo, powinniśmy zjechać jak najbliżej prawej strony drogi. Wskazane jest też, aby kierujący, który wychodzi z tego auta i np. wystawia trójkąt ostrzegawczy był ubrany w kamizelkę odblaskową, żeby był widoczny – to przede wszystkim bezpieczeństwo jego jak i również innych użytkowników, którzy nadjeżdżają. Ważne jest, żeby widzieli, że coś się dzieje, że ktoś jest na tej drodze.

Posłuchaj rozmowy Grzegorza Karaszewskiego

Fot. Ł. Sadlak

Kolejnym gościem Bliższych Spotkań był Karol Głębocki – rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Krzysztof Kaszubski: Ile mamy dróg dwupasmowych w jednym kierunku?

Karol Głębocki: Od niedawna możemy mówić już o blisko 140 kilometrach drogi ekspresowej S 7 przebiegającej niemal przez całe nasze województwo od granicy na południu z województwem mazowieckim do Elbląga. Dodatkowo jeszcze mamy ponad 13 kilometrów drogi S 51 łączącej Olsztyn z Olsztynkiem, a także 50 kilometrów drogi ekspresowej łączącej Elbląg z przejściem granicznym w Grzechotkach.

Krzysztof Kaszubski: Czyli ponad 200 kilometrów dróg ekspresowych to jest dużo, ale chcielibyśmy więcej. Liczymy, że DK 16 będzie w takim standardzie budowana do końca?

Karol Głębocki: Planujemy kolejne, bo wschodnia część obwodnicy Olsztyna to też jest droga ekspresowa.

Zbigniew Staniszewski. Fot. Łukasz Węglewski

W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy umowę na jeden z trzech odcinków drogi ekspresowej S 61 na wschodzie województwa. Kolejne dwa czekają na podpisanie umowy. Także prace i przygotowania do tego, by rozszerzyć sieć dróg ekspresowych w województwie trwają.

Posłuchaj rozmowy z Karolem Głębockim 

Zbigniew Staniszewski. Fot. Łukasz Węglewski

Nadmierna prędkość, jazda lewym pasem, nie zachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami, zatrzymywanie się w miejscu do tego nieprzeznaczonym oraz cofanie na tzw. ślimaku to najczęstsze przewinienia kierowców poruszających się po drogach szybkiego ruchu – powiedział kolejny gość Małgorzaty Sadowskiej – Bartoszewicz i Krzysztofa Kaszubskiego, Zbigniew Staniszewski – kierowca rajdowy.

Posłuchaj rozmowy ze Zbigniewem Staniszewskim

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezpieczeństwo, droga, samochód, Zbigniew Staniszewski, jazda, Karol Głębocki
Prewencyjne działania nowomiejskich policjantów przyniosły skutek: kolejni kierowcy zatrzymani za przekraczanie prędkości

Funkcjonariusze z Nowego Miasta Lubawskiego prowadzili działania kontrolno - prewencyjne pod nazwą „Prędkość”. Policjanci skontrolowali 24 pojazdy i ujawnili 17 przypadków przekroczeń prędkości. Podczas działań  zatrzymali...

Zamknij
RadioOlsztynTV