Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Warmii i Mazurach powstaje miniserial o Mikołaju Koperniku

Fot. A. Pastuszka

Rozpoczęły się zdjęcia do miniserialu o Mikołaju Koperniku. Filmy z serii „Świat Mikołaja Kopernika” będą opowiadały o czasach, w których żył wielki astronom.

Pierwszy klaps na planie padł we Fromborku. To jedno z najważniejszych miejsc, jeśli chodzi o życie wielkiego astronoma.

To tu Mikołaj Kopernik mieszkał przez 30 lat, chociaż z samym miastem związany był znacznie dłużej

– powiedział Robert Szaj z Fundacji Nicolaus Copernicus.

Frombork jest miejscem wyjątkowym. To tutaj powstało dzieło Mikołaja Kopernika „O obrotach ciał niebieskich”. W filmie pokazana zostanie aktywność Mikołaja Kopernika nie tylko w Polsce, ale także we Włoszech.

Robert Szaj jako pomysłodawca i współtwórca serii filmów o Mikołaju Koperniku do współpracy zaprosił, mieszkającego w USA, szefa misji kosmicznych w NASA. Artur Chmielewski poprowadzi widzów przez wszystkie odcinki.

Mikołaj Kopernik był najważniejszym Polakiem, jeśli chodzi o wkład w rozwój nauki o kosmosie, dlatego jestem zaszczycony, że mogę brać udział w tym filmie

– dodał naukowiec.

Artur Chmielewski przyznaje, że pasją do kosmosu zaraził go tata Henryk Chmielewski twórca przygód „Tytusa, Romka i A’Tomka”.

Zdjęcia do miniserialu „Świat Mikołaja Kopernika” potrwają do końca roku. Powstaną cztery odcinki. Fragmenty serii będzie można obejrzeć m.in. w internecie. Produkcja filmowa jest możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Twórcy będą się także ubiegali o dotację z warmińsko-mazurskiego funduszu filmowego.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Artur Chmielewski i Aneta Pastuszka

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w film, Frombork, Mikołaj Kopernik, Fundacja Nicolaus Copernicus, ministerial, Henryk Chmielewski
Będą nowe opinie biegłych w procesie adwokata od „trumien na kołach”

Sąd w Olsztynie zdecydował, że potrzebne są kolejne opinie biegłych w procesie łódzkiego adwokata Pawła Z. Mężczyzna zasłynął stwierdzeniem, że śmiertelne ofiary wypadku, w którym uczestniczył...

Zamknij
RadioOlsztynTV