Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Warmię i Mazury nadciąga kilkunastostopniowy mróz. Czy jesteśmy przygotowani na srogą zimę?

fotolia

To ma być wyjątkowo mroźny koniec tygodnia. Według prognoz, w niektórych miejscach na Warmii i Mazurach temperatura nocą może spaść do minus kilkunastu stopni.

Jak zapewnia Patryk Pulikowski z olsztyńskiego ratusza, stolica województwa jest przygotowana nawet na niższe temperatury niż zapowiadają synoptycy.

Są specjalne zespoły, które w razie awarii są w stanie reagować na bieżąco, ale co ważne, ponad 60 procent sieci w Olsztynie jest zmodernizowana. To nowoczesne, odpowiednio izolowane rury sieci ciepłowniczej.

00:00 / 00:00

W Elblągu służby również są przygotowane na atak zimy – zapewnia Tomasz Świniarski, kierownik referatu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w tamtejszym ratuszu. Jak podkreśla, w tym trudnym czasie trzeba pamiętać o bezdomnych. Można dzwonić pod numer alarmowy 112, albo skorzystać z regionalnej infolinii dla bezdomnych i tych, którzy chcą im pomóc. Numer to 800 165 320.

00:00 / 00:00

Kilkunastostopniowe mrozy nocą oznaczają, że mogą być problemy z uruchomieniem samochodów. Jak sobie z tym poradzić radzi właściciel jednego z warsztatów samochodowych Patryk Myszkowski.

Najlepiej akumulator sprawdzić w warsztacie jeszcze przed nastaniem zimy. Na rynku dostępne są tzw. boostery, ale są dość drogie, dlatego lepiej zainwestować w dobry akumulator. W ostateczności usługi rozruchu na tzw. lejce świadczą niektórzy taksówkarze albo właściciele lawet.

00:00 / 00:00

A co jeść, żeby nasz organizm dobrze funkcjonował przez resztę dnia?

Rano najlepiej wypić coś ciepłego np. wodę z cytryną, albo z cytryną i miodem. Zjeść też ciepłe, energetyczne śniadanie np. ciepłą owsiankę, albo jajecznicę – może być z dodatkiem awokado. Na obiad polecam tzw. zupy krem z rozgrzewającymi przyprawami np. kurkumą, pieprzem ziołowym, albo z imbirem. Drugie danie może być mięsne z dodatkiem warzyw na parze

– radzi Anna Hinburg, dietetyk ze szpitala dziecięcego w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Synoptycy zapowiadają, że mrozy mogą ustąpić dopiero w przyszłym tygodniu.

 

 

Autor: K.Piasecka
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Olsztyn, zima, mróz, temperatura
Niskie temperatury nie wstrzymują przekopu przez Mierzeję Wiślaną. „Bestia ze Wschodu okazała się być papierowym potworem”

Zima nie przeszkadza budowniczym drogi wodnej z Bałtyku na Zalew Wiślany. Jak dotąd sztormy czy mróz nie są na tyle dotkliwe, by pokrzyżować plany na przekopie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV